Černý kašel a očkování

Černý kašel nebo dávivý kašel (lat. pertussis, počeštěně někdy pertuse) je infekční bakteriální onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí.

Nemoc se projevuje jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý a při nadechování může znít jako kokrhání kohouta. U některých typů onemocnění je typické vykašlávání hlenu. Tělesná teplota bývá značně vysoká, někdy až kolem 40 °C. Onemocnění se zjišťuje podle příznaků kašle, teploty nebo podle kultivace vykašlaného hlenu. Inkubační doba se pohybuje kolem jednoho až dvou týdnů, celkové vyléčení se dá předpokládat zhruba po šesti týdnech.

Černý kašel  se dá prakticky rozdělit do tří etap. V první fázi se objevují příznaky typické i pro mnoho jiných onemocnění. Dlouhotrvající rýma, hleny, suchý kašel – především v noci, později se objevuje i ve dne. Poté nastává druhý typický projev nemoci – silné nepřestávající kašlání, hrtan se dostává do křeče, v průběhu toho se pacient často dusí. Typickým projevem je také zvracení po záchvatech a velmi vysoké teploty.Třetí fáze nastává zhruba ve čtvrtém týdnu, kdy kašel začíná ustupovat. U některých pacientů může mít nemoc průběh až tři měsíce.Při léčení tohoto onemocnění se používají širokospektrální antibiotika.V České republice je v dnešní době povinné očkování proti této nemoci, které významně přispělo k omezení jejího výskytu.

Přesto  Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí jako první porodnice v ČR nabízí přeočkování proti černému kašli svým pacientkám po porodu i jejich rodinám. Protože nejmenší děti může ohrozit nemoc na životě, nejčastěji se nakazí v rodině, od zdravotníků a chův. Ústav letos přeočkoval už většinu personálu porodnice, který je v kontaktu s novorozenci. Rodiče tuto možnost mají od 1. března.

Černý kašel  nepatří  mezi vymýcené nemoci, naopak jeho výskyt celosvětově narůstá. Ochrana po očkování v dětství totiž není celoživotní.  Nejohroženější skupinou jsou právě nejmenší děti, které nejsou očkovány. Proto se doporučuje přeočkování proti černému kašli I pro členy rodiny. Očkuje se jednou dávkou vakcíny, která je kombinovaná a chrání  proti černému kašli, tetanu a záškrtu.

Jen na závěr, odborníci tvrdí, že za život prodělá dospělý člověk mírnou formu černého kašle průměrně 2,6x.

Více informuje Šárku Málkovou MUDr. Marcela Černá, ved.odd.fyziologických  novorozenců ÚPMD/ za jak dlouho se přeočkovat, kolik stojí vakcína…./a sestřička Míša /příběh – syn měl černý kašel/

Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář