Klíšťata už jsou aktivní. Co je dobré vědět o očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je onemocněním mozku způsobeným virem, který se nejčastěji přenáší přisátím infikovaného klíštěte. Onemocnění může mít závažný průběh i následky.

Klíště

fotografie: Pixabay

Klíšťata infikovaná virem klíšťové encefalitidy se vyskytují na celém území ČR, včetně horských oblastí a městských parků.

Přibližně u 30–60 % případů může mít onemocnění klíšťovou encefalitidou dlouhodobé, ale i trvalé následky. I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy, a dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a k úmrtí. Onemocnění probíhá závažněji s narůstajícím věkem. Zdravotní následky mohou způsobit dlouhodobou pracovní neschopnost a zhoršit kvalitu života.

Lékaři dovedou pouze mírnit příznaky této nemoci, nikoli však léčit její příčinu. Specifická antivirová léčba totiž neexistuje. Účinnou prevencí onemocnění je očkování.

V České republice je hlášen největší počet onemocnění klíšťovou encefalitidou ze všech zemí EU, ale proočkovanost je ze všech endemických zemí nejnižší. V roce 2020 byla proočkovanost populace pouze 33 %.

Fáze onemocnění

  • První fáze onemocnění – zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy, nevolnost, bolesti svalů a kloubů
  • Druhá fáze onemocnění – silné bolesti hlavy, vysoké horečky, světloplachost, svalový třes, dezorientace, porucha vědomí, zvracení, ztuhnutí svalů na šíji, závratě, poruchy spánku

Kdy je možné nechat se očkovat?

Očkování je možné během celého roku a probíhá ve třech základních dávkách. V intervalech 3–5 let je potřeba přeočkování jednou dávkou.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář