Každá buňka obsahuje homocystein, jehož zvýšení škodí zdraví

Malá aminokyselina, která může v těle nadělat pěknou paseku.  Jde o homocystein, který koluje v krvi. Když je homocysteinu moc, může to znamenat, že srdce a cévy jsou v ohrožení.

Většině zní slovo homocystein cize, ale možná že bude měření hodnot této látky podobně obvyklé, jako je tomu dnes v případě cholesterolu ucpávajícího cévy.

Homocystein je podobně škodlivý. Výzkumy navíc pokračují, někteří lékaři totiž podezírají homocystein i z toho, že zvyšuje riziko vzniku nádorů a dalších civilizačních chorob.

Co může za to, že některým lidem koluje v krvi příliš mnoho homocysteinu? Geny, hormony, některé léky a také špatná strava.

Mezi ohrožené patří zejména obyvatelé velkých měst, kuřáci a také ženy užívající hormonální antikoncepci. Lék je přitom poměrně jednoduchý – vzestupu hladiny homocysteinu brání kyselina listová a další vitaminy skupiny B.  Množství snížíme i vhodně volenými potravinami, například špenátem.

Například nějaká žena kuřačka, užívá hormonální antikoncepci a má vysokou hladinu homocysteinu, je jen otázkou času, kdy se to nějak projeví. Jinými slovy, riziko, že dotyčná dostane infarkt, je dost vysoké.

V české populaci má vysokou hladinu této agresivní aminokyseliny v krvi podle odhadů zhruba čtyřicet procent lidí. „Jeho zvýšená hladina může být příčinou dalších civilizačních chorob včetně nádorů,“ tvrdí s odvoláním na studie praktický lékař a internista Karel Erben z Prahy, který se rovněž věnuje sledování hladin homocysteinu.

Jak z toho ven
Bojovat s homocysteinem je přitom možná jednodušší než s cholesterolem – protože jeho množství v těle  snižují vitaminy skupiny B. Dodat je tělu je snažší než totální změna jídelníčku, kterou vyžaduje vysoká hladina cholesterolu.

Mimochodem, pijáci piva mají nižší hladinu homocysteinu, protože nápoj obsahuje hodně vitaminů skupiny B, rozhodně jej však nelze považovat za lék na vysoké hladiny homocysteinu. Plošné měření homocysteinu zatím v Česku není. Zájemci si hodnotu této látky mohou nechat vyšetřit – stojí to několik set korun. Smysl to určitě má u lidí, kteří mají například v rodině nemoci srdce a cév.

Co zvyšuje jeho hladinu?
• kouření – krev kuřáků obsahuje velmi nízký obsah vitaminu B 12 a kyseliny listové
• používání hormonální antikoncepce
• život ve velkých městech
• vyšší hladinu homocysteinu lze i zdědit
• zřejmě i alkohol
• strava, v níž je málo kyseliny listové

AUDIO: O homocysteinu Šárka Málková hovoří s internistou Karlem Erbenem v poradně pro civilizační choroby na Praze 7.

 

Více informací o homocysteinu a civilizačních chorobách najdete na www.karelerben.cz nebo na www.homocystein-na-idealni-hladine.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář