Světový den ledvin 2016 se zaměřuje na děti

Onemocnění ledvin postihuje miliony lidí na celém světě, a to včetně dětí.  Může se jednat i o vrozená onemocnění, s nimiž se dítě narodí a která nemusí být na první pohled patrná. Či o vrozenou dispozici k některým onemocněním, například k vysokému krevnímu tlaku. A právě na tyto problémy, vedoucí v některých případech až k selhání ledvin, upozorňuje 10. březen Světový den ledvin.

Mezi časté potíže u dětí, které mohou vést až k selhání ledvin, patří vrozené vývojové vady močového ústrojí. Při jeho vývoji mohou vznikat v močových cestách překážky bránící volnému odtoku moči. Problém může být na úrovni ledvin, ale také v močovodech, močovém měchýři nebo v močové trubici. Vždy to ale znamená ohrožení pro ledviny.

Je důležité, abychom si všímali, zda je močení dítěte pravidelné, plynulé, dostatečně silným proudem, jestli dítě při močení nemusí tlačit nebo není neklidné.

Dále existují určité signály, které nás mohou na problém upozornit. Jsou to například opakované horečnaté stavy bez zjevných příčin, poruchy močení nebo i jen celkové neprospívání dítěte.

Pokud má dítě časté infekce močových cest, vyhledejte dětského nefrologa nebo urologa.

AUDIO: Infekce močových cest mohou ublížit ledvinám, k tomu hovoří profesor Jan Janda z pediatrické kliniky FN Motol.

Dědičná onemocnění ledvin, která mohou v dospělosti vést i k selhání a potřebě náhrady funkce ledvin se v dětství nemusí projevit ani obvyklými příznaky nemocí ledvin, jako je krev v moči, vysoký krevní tlak či otoky a mohou být zachycena, pouze pokud se na tento typ onemocnění myslí a pokud jsou děti pravidelně kontrolovány v rámci skríninkových programů.

Kritickým obdobím je pro močové cesty dospívání. Pokud má vaše dcera časté infekce močových cest, měli byste zpozornět a vyhledat specialistu, který provede podrobnější vyšetření. Není  vzácností, že i v pubertě odborníci odhalí poruchy, které měly být rozpoznány mnohem dříve. Riziko se pak stupňuje při zahájení sexuálního života. Infekce se z dolních močových cest může rozšířit směrem nahoru a zasáhnout ledviny.

Bohužel jen málo nemocí ledvin lze vyléčit beze zbytku, většina vyžaduje celoživotní nefrologickou péči, jež dokáže průběh onemocnění významně zpomalit a selhání ledvin oddálit.

AUDIO: Co způsobí nemoci ledvin u dětí, to sdělí profesor Vladimír Tesař, z Kliniky neurologie 1.LF UK a VFN.

 

Velkým problémem je u dětí nadměrné solení. Statistiky hovoří,  že děti spotřebují až čtyřikrátvíce soli, než by potřebovaly. Denní dávka by u nich měla být půl lžičky.

Předejděte selhání svých ledvin a navštivte 10. března nefrologické ambulance po celém Česku: A především ti, co patří do některé z rizikových skupin, mezi něž se řadí především lidé ve věku nad 60 let s diabetem či vysokým krevním tlakem.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář