ešky se přestávají stydět. Zajímají se o intimní plastiky

A to kvůli komplikacím po porodu, ale také z estetických důvodů podstupuje plastiku intimních partií stále více Češek. Lékaři se snaží bořit tabu v této oblasti, pomáhají ženám zlepšit jejich sexuální život.

Trend gynekologických plastik se dostává i do Česka. Zdravotní pojišťovny operaci hradí, když problém má dopad na zdraví ženy. Jestliže jde o zákrok estetický, hradí ho žena.  Lékaři ale řeší občas i problém, že například zmenšení příliš velkých stydkých pysků nemohou naúčtovat pojišťovně, protože operace není v seznamu lékařských výkonů. Přitom jde o zdravotní dopad – brání ženě normálně fungovat, například se to týká chůze.
Tzv. labioplastika je nejčastější operací v intimní oblasti –  nejmladší  pacientka byla  čtrnáctiletá dívka po úrazu na kole, nejstarší měla 63 let.
U nás funguje zhruba 200 zdravotnických zařízení, které provádějí gynekologické plastiky. „Nejčastější jsou labioplastiky, neboli modelace malých stydkých pysků. Tuto operaci provedeme ročně zhruba stovce pacientek,“ řekl primář pražského Gyncentra MUDr. Petr Pícha.

K dalším častým zákrokům patří omlazení genitálu nebo odstranění příčné řasy hráze. Zájem je také o plastiky vaginy, rekonstrukce panenské blány. „Tyto operace už však nejsou tak časté, provádím je průměrně jednou až dvakrát měsíčně,“ doplnil primář Pícha.

Ženy se ovšem o takových problémech stále bojí mluvit. „Příčinou problémů v sexuálním životě často bývá například nedostatečná pevnost tkání pánevního dna způsobená porodem nebo stárnutím. Tyto problémy přitom může vyřešit jednoduchý zákrok,“ vysvětluje primář Pícha.

Za odborníky z plastické gynekologie přichází pacientky i z estetických důvodů. Nejčastěji kvůli rejuvenaci (omlazení intimních partií) či hymenoplastice (obnova panenské blány). „Hymenoplastiku si některé vybírají z náboženských důvodů, jiné zahajují společný život s novým mužem a operaci považují za důležitý krok k vymazání starého vztahu,“ uvádí například primář Petr Pícha.

AUDIO: Co chtějí nejčastěji ženy změnit na genitáliích? to už prozradí primář pražského

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář