Asistovaná reprodukce se bouřlivě mění

Lékaři jsou úspěšnější, ale potýkají se s rostoucím věkem klientek a klesající plodností mužů. Rozvíjející se metody asistované reprodukce tak naštěstí pomáhají „požár“ trochu mírnit.

Asistovaná reprodukce se v posledních letech zásadně změnila. Problémem dlouho bylo, že metoda často vedla k vícečetnému těhotenství. Do dělohy ženy se zavádělo více embryí.  Aby byl pokus úspěšný, přenesl se jich vyšší počet – ale nakonec se mnohdy přece „ujala“ dvě, tři, čtyři… Vícečetné těhotenství přitom představuje riziko. Hrozí předčasný porod a všechny s ním spojené komplikace. „V posledních letech se nám ale efektivita léčby výrazně zvýšila, a to zejména díky novým možnostem, jak z embryí získaných umělým oplodněním určit to nejkvalitnější,“ komentuje současný trend doc. MUDr. Tonko Mardešić, primář v centru asistované reprodukce Pronatal. „Stále častěji se přenáší pouze jediné embryo. V roce 2014 se tak podařilo snížit počet dvoučetných těhotenství pod úroveň roku 2004,“ dodává.
Také skladba párů s poruchou plodnosti se v průběhu let zásadně změnila. „Nyní jsou nejčastějšími důvody pro léčbu metodami asistované reprodukce snížená plodnost muže a pokročilý reprodukční věk ženy, případně kombinace obou,“ uvedl doc. Mardešić.

Hlavní problémy: plodnost mužů a věk matek. Optimistický výhled mají spíše muži
Věk žen, které přicházejí s poruchou plodnosti na specializovaná pracoviště, je rok od roku vyšší. Za tím stojí současný životní styl – odsouvání rodičovství kvůli kariéře, dlouhá doba studia atd. „Plodnost se začíná rychle snižovat mezi 35 až 40 lety věku. A otěhotnění po čtyřicítce už je často velmi problematické a s vysokým rizikem potratu,“ varuje doc. Mardešić. Lidem proto i nadále pomáhá medicína. Ovšem ani ta není všemocná. Pokud žena odsune pokus o početí příliš, zázrak mateřství už možná nepozná ani s pomocí lékařů.  
Naopak velmi úspěšná je asistovaná reprodukce v případech snížené plodnosti muže. „Neexistuje sice účinný lék upravující poruchu tvorby spermií, avšak již existují postupy v asistované reprodukci, které umožňují úspěšnou léčbu i s minimálním počtem spermií,“ říká doc. Tonko Mardešić z Pronatalu.

AUDIO: Jak pomáhá medicína neplodným párům, k tomu se vyjádří docent Tonko Mardešić, primář v centru asistované reprodukce Pronatal.

 

Co je dobré (nejen) v období „snahy“ o miminko dělat:
1) Být v kondici, žít zdravě
Hýbejte se, přiměřeně sportujte. Tím není myšlena přehnaná dřina v posilovně nebo dokonce snaha o výkony hodné vrcholových sportovců – něco takového by šance na početí mohlo naopak snížit. Pokud možno, vyhýbejte se stresu. Jeho vliv ale podle některých výzkumů není klíčový.
2) Dobře jíst
Žena i muž by měli konzumovat pestrou a vyváženo stravu. Opatrně s alkoholem. Sklenku vína či vinného střiku anebo sklenici piva si samozřejmě dopřát můžete. Zeptejte se svého lékaře, zda by doporučil nějaké potravinové doplňky. Je však třeba vyvarovat se doplňků stravy, které mohou obsahovat anabolika a jiné hormonální příměsi ke zvýšení svalové hmoty jako doplněk cvičení.
3) Myslet na prevenci neplodnosti
Z hlediska rizika mužské neplodnosti existuje účinná prevence – a to včasná a stálá kontrola urologem-andrologem, který doporučí racionální postupy zachování nebo zlepšení spermatogeneze.

Co naopak nedělat:
1) Kouřit
Pokud kouříte, rozhodně s tímto zlozvykem přestaňte. Nejen, že škodíte sami sobě. Snižujete i šance na početí potomka, a pokud se narodí, může mít kvůli vašemu kouření zdravotní problémy, nízkou porodní váhu apod.
Doporučení nekouřit se netýká jen ženy, jak si někteří mylně myslí! Mužská plodnost je tabákem ovlivněna také. Tabák, ale i alkohol a drogy včetně konopí jsou selektivními poškozovateli tvorby spermií. Proto lékaři kladou důraz na eliminaci těchto škodlivin.
2) Konzumovat kofein, jste-li žena
Příjem většího množství kofeinu snižuje plodnost žen. Kofein přitom není obsažen pouze v kávě. Obsahují ho i zelený čaj nebo energetické nápoje, můžeme jej nalézt v čokoládě.
3) Zbytečně škodit spermiím
Je známé, že spermiím škodí upnuté spodní prádlo či kalhoty. Pokud je problém s početím na straně muže – v nízké kvalitě jeho spermatu – mohl by popřemýšlet také o některých zvycích, jakými jsou horké koupele či pokládání horkého notebooku na klín.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář