eské Švýcarsko: relaxace i sportovní vyžití

Nádherná a magická krajina nejmladšího národního parku u nás, v minulosti uchvátila známé hudebníky Fredericka Chopina i Antonína Dvořáka a velké popularitě se těší mezi lidmi dodnes. České Švýcarsko je známo jako ideální místo pro letní rodinnou dovolenou, romantické výlety či svatební cesty. Málokdo ale tuší, že tento malebný kraj nabízí široké sportovní i kulturní vyžití pro všechny věkové generace i v zimních měsících. Přinášíme Vám pár tipů, jak si s celou rodinou užít zimní dovolenou v Českém Švýcarsku.

Po stopách filmů Pyšná princezna a Letopisy Narnie

Dolský Mlýn a Panské skály
Vydejte se po stopách princezny Krasomily a krále Miroslava a navštivte romantickou ruinu Dolského mlýna, který se nachází nedaleko Jetřichovic a pro natáčení pohádky Pyšná princezna si jej vybral režisér Bořivoj Zeman. I vy si jistě vzpomenete na scénu, kdy již ponaučená princezna Krasomila přichází se zahradníkem Miroslavem k příbytku mlynářů, kterým pomáhají semlít obilí, v záběrech si nemůžete nevšimnout právě Dolského mlýna. Další scéna známé pohádky se odehrála u Panské skály, kam se královský pár ukryl před královskou hlídkou. Právě tato scéna Panskou skálu proslavila a dnes ji ročně navštěvují stovky turistů, kteří si chtějí užít zdejší jedinečnou atmosféru.

Pravčická brána
Záběr na skalní scenérii a bránu, která otevírá dveře do kraje, kde vládne Ledová královna? Pokud je Vám tento záběr povědomý z pohádkového filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, tak vás možná překvapí, že se jedná o klenot a symbol Českého Švýcarska – Pravčickou bránu. Tuto národní přírodní památku naleznete, vydáte-li se po značené turistické stezce, která je dobře přístupná z Mezní Louky i z Hřenska. V případě, že by vás nelákala procházka, je místo snadno dostupné i autem či hromadnou dopravou.

Cesta za Brtnickými ledopády a ledovou jeskyní
V nádherné scenérii národního parku České Švýcarsko se v zimním období naskytne jeho návštěvníkům jedinečná příležitost vychutnat si naplno umění Paní Zimy. Jeskyně víl představuje pískovcový skalní převis a podzemní prostory, kde každoročně v zimě vzniká unikátní ledová výzdoba nacházející se ve stráni na pravém břehu řeky Křinice. Další místem, které stojí za vidění, je přírodní památka v údolí Vlčího potoka, kde se v zimě na skalách tvoří fascinující ledové útvary zvané Opona, Betlém, Varhany a Velký sloup, které jsou jednotně označované jako Brtnické ledopády. Výchozím bodem pro zimní procházku je obec Brtníky a celou sedmikilometrovou trasu je možné ujít volnou chůzí za pár hodin.

Hurá na lyže
Ski areál Jedlová představuje nejlepší možnost lyžování a snowboardingu v Lužických horách. Vrcholek areálu se nachází ve výšce 776 metrů nad mořem. Lyžaři mají na výběr ze dvou sjezdových tratí. První je Jedlová délka, která je dlouhá 1 200 metrů, a návštěvníkům jsou zde k dispozici kotvy pro dvě osoby. Druhou sjezdovkou je 700 metrů dlouhý vlek Mezičky, kde lyžaři mohou taktéž využít kotvy pro dvě osoby. V okolí je také několik různě náročných tras pro běžkaře, jako například golfový rezort v Janově, který je oblíben především díky útulnému zázemí a vybavení střediska.
SKIJÖRING – lyžar tažený koněm
Netradiční lyžování si mohou nadšenci tohoto zimního sportu užít na ranči nedaleko Krásné Lípy. Skijöring, jenž je oblíbeným sportem především ve Skandinávii, je nádherný, elegantní sport, který reprezentuje sepětí jezdce s koněm a lyžaře a jeho podstata tkví v připoutání lyžaře k lanu, jehož druhá strana je připevněna k zadní části sedla, na kterém sedí jezdec. Tempo jízdy je vždy přizpůsobeno tempu lyžaře, a proto si tento adrenalinový zážitek mohu užít i méně zkušení lyžaři. Budete-li chtít skijöring vyzkoušet, počítejte s tím, že kromě lyží budete potřebovat i helmu
a ochranné brýle.

Relaxace v termálním ráji uspokojí celou rodinu
Nedaleko hraničního přechodu Hřensko se na saské straně národního parku nachází městečko Bad Schandau, které nabízí tu pravou relaxaci a odpočinek v podobě termálních lázní. V Tockana Therme si návštěvník může užít stav beztíže v mořské vodě či relaxaci v několika bazénech, kterou ještě více umocňuje meditační hudba a světelná videoprojekce. Prohřát se můžete v saunových zahradách, kde najdete řadu prohříváren a saun, z nichž nejoblíbenější mezi návštěvníky je finská bylinková sauna. Dámy zajisté nadchne možnost absolvovat wellness ceremoniály či speciální redukční masáže.  Otevřeno pro návštěvníky je každý den, a budete-li mít štěstí, zažijete i noční koupání či speciální wellness akce.

Interaktivní Expozice České Švýcarsko v informačním středisku
Interaktivní expozice nadchne všechny, kteří touží objevovat krajinu Českého Švýcarska všemi svými smysly. Umožní vám nahlédnout do nejskrytějších zákoutí místní přírody a dozvědět se něco
o historii a kulturních hodnotách tohoto jedinečného území. Součástí výstavy, rozmístěné ve dvou patrech, jsou interaktivní exponáty (větrný mlýn, lososí cesta, labyrint v krajině a další) a také panoramatická projekce znázorňující zrození krajiny. Zlatým hřebem je projekce dvacetiminutového emotivního filmu „Krajina tajemství“ doprovázeného charismatickým výkladem herců Františka Němce a Vladimíra Dlouhého. Informační středisko se nachází v Krásné Lípě a kromě expozice zahrnuje i tematickou kavárnu.
———————————————————
Národní park České Švýcarsko je nejmladší ze čtyř národních parků České republiky. Nalézá se
v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská a zaujímá oblast při státní hranici s Německem, která ho odděluje od NP Saské Švýcarsko. Název České Švýcarsko vznikl odvozením od názvu Saské Švýcarsko, používaném pro německou část Labských pískovců od 18. století. O tento romantický název se zasloužili hlavně švýcarští malíři Adrian Zingg a Anton Graff, kteří působili na Akademii
v Drážďanech a malovali krajinu podél Labe, která jim připomínala jejich domovinu. Hlavním předmětem ochrany jsou unikátní skalní města a na ně vázaní živočichové a rostliny. Oblast je známá především svými skalními útvary – věžemi, branami, které jsou chráněny jako národní přírodní památky.  Význačné jsou též soutěsky Kamenice a Křinice. Hlavním městem národního parku je město Krásná lípa, kde sídlí správa parku i informační střediska pro veřejnost.

Zdroj:Comunica, a.s.

www.ceskesvycarsko.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář