Jak si nezničit záda vánočním úklidem? Dodržujte základní pravidla!

Od opakovaných a častých bolestí zad je možné si pomoci jen dlouhodobou léčbou a prevencí – správným vykonáváním každodenních činností, aktivním životním stylem a dlouhodobým vyživováním poškozených nervů zad. Možná pro vás bude novinkou i to, že svým zádům můžete uškodit i při předvánočním úklidu.

Věděli jste, že vaše záda musí při některých činnostech zvládat až 270% zatížení? Stačí maličkosti, například i to, že kyblík s vodou zdviháte tím nesprávným způsobem. Stejně tak při utírání prachu, vysávání nebo umývání oken dostávají vaše záda zabrat více než je nutné. Opakované bolesti zad jsou tak výsledkem toho, jak se k našim zádům chováme.

Základní pravidlo: Rovná záda a jedna noha vpředu

Naše záda dostávají nejvíce zabrat při domácích činnostech, jejichž rozsah a intenzita se stupňují spolu s přicházejícími svátky. Chcete-li zvládnout předvánoční úklid bez bolesti zad, přinášíme vám několik základních rad, jak na to:

  • Pokud vysáváte, myjete okna, žehlíte nebo vaříte, snažte se mít záda co nejvíce rovná. Odborníci též doporučují stát s jednou nohou mírně vpředu nebo vzadu, případně s jednou nohou položenou na podložce. Tak můžete přenášet váhu z nohy na nohu a šetřit si záda před zbytečným přetěžováním.
  • Pokud musíte zvedat těžké předměty, sehněte se do mírného podřepu a váhu zvedněte. Dejte si pozor na to, abyste při zvedání neměli ohnutá záda. Největší ranou pro vaše záda je, když zvedáte a přesouváte těžké předměty rotací, tedy z boku před sebe.
  • Při zvedání lehkých předmětů si předkročte jednou nohou vpřed, abyste hmotnost zdvihali více do nohou než zády.
  • Velký nákup si ideálně rozdělte do dvou tašek a záda zkuste držet narovnaná.

Co dělat s náhlou bolestí?  

Pokud vás záda během úklidu přece jen chytla, nečekejte, až bolest ustoupí. Pomáhá klidový režim, který je rozhodující, tělo totiž potřebuje klid a prostor na autoreparační proces. Nesnažte se velkou blokádu za každou cenu rozhýbat – pro organismus to může znamenat jen další stres a hrozí větší zablokování. Důležitý je i dostatek tekutin, k tišení bolesti můžete využít i analgetika, bolest pak většinou odezní. Někdy se tak ovšem stane pouze na určitý čas, je proto důležité akutní bolest nezanedbávat a léčit dostatečně, aby později nepřešla do chronického stadia. Pokud klidový režim ani prášky proti bolesti nepomohou, potíže se nelepší a objeví se teplota, raději navštivte praktického lékaře, který poradí vhodnou léčbu.

Vyzkoušejte suché teplo 

Říká se, že při akutních bolestech zad může ulevit i horká sprcha a v ní opatrné protahování či lázeň s rozmarýnovým extraktem, problémy se tím ale mohou naopak spíše zhoršit. Mokré teplo sice přináší krátkodobou úlevu, po ukončení aplikace horké vody ale dochází k opětovnému stažení svalů a blokáda (zánět) se může ještě prohloubit.

Lepší variantu představuje tzv. suché teplo, které zaručí pomalé povolování strnulých a stažených svalů, díky čemuž akutní blokáda postupně odezní. „Na bolavou oblast aplikujte nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku nebo kožený pás – tzv. kočku. Krátkodobě lze užít také nesteroidní antirevmatikum, např. ibuprofen, v kombinaci s vitamíny B ve vysokých dávkách“, říká MUDr. Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol. Dobrou pomocí vám při akutní bolesti bude také složený, v mikrovlnce nebo na topení nahřátý ručník, elektrická dečka či nahřívací lahev.  Více o bolesti zad najdete zde

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář