Únik moče u mužů a žen

Nedobrovolný únik moči je velmi nepříjemný a hlavně intimní problém. Někteří se ostýchají se svěřit svým blízkým a dokonce i lékařům. Incoforum vám dá odpověď na různé otázky a to 23.6. do 27.6. v Praze.

Inkontinence se nevyhne ani mužům, její výskyt narůstá s věkem. Mezi příčiny patří problémy s prostatou, následky operace či úrazu nebo hyperaktivní močový měchýř. Odhalením příčiny péče urologa nekončí, přichází léčba: od tablet přes laserové zákroky až po operativní řešení úniku moči.

Platí, že čím dříve postižený inkontinencí moči navštíví urologickou ambulanci, tím má větší šanci na uzdravení.

Na hyperaktivní měchýř léky dokážou potlačit stažlivost svalu močového měchýře, což vede ke zvýšení jeho funkční kapacity.

Po operacích prostaty nebo úrazech se využívá nejprve rehabilitace zahrnující trénink močového měchýře. Naučí správnému vyprazdňování nebo naopak udržení moči a nevyprázdnění. Spolu se změnou dietních návyků – omezení pití kávy, sycených nápojů, kořeněné stravy – může pomoci.

Pokud po operaci prostaty (zejména odstranění nádoru) přetrvávají závažné úniky moči, je možná operace. Jde o různé modifikace pásek majících za úkol stlačit ve vhodném místě močovou trubici. Možností je i aplikace gelové substance do oblasti svěrače močové trubice, která zčásti kompenzuje  jeho zhoršenou funkci. Další možností je implantace umělého svěrače.

AUDIO: Muži se o úniku moči moc nesvěřují, k tomu se vyjádří profesor MUDr.Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky VFN.

Téměř polovinu žen trápí inkontinence. Některým z nich znepříjemňuje život určitou dobu po porodu nebo když hodně přiberou, obvykle se však začne objevovat po čtyřicítce. U mužů pak po šedesátce.

Někdy pomohou režimová opatření, jindy léky, v dalších případech operace, někdo zůstane odkázaný na hygienické pomůcky.

Správně  provedená operace je výborným a obvykle trvalým řešením stresové inkontinence moči, nicméně ženy nesmí zapomínat na to, že pooperační úprava životosprávy a návyků, zejména omezení fyzické námahy doma i v zaměstnání, jsou nezbytnou podmínkou dlouhodobého zachování efektu chirurgické léčby.

Urgentní inkontinence a syndrom hyperaktivního močového měchýře se zpravidla léčí konzervativně. Je často příznakem jiné choroby, léčba se proto soustřeďuje na základní onemocnění. Vždy ale vyžaduje aktivní přístup pacientky.

Pokud inkontinentní žena nepřestane kouřit, neomezí pití kávy a nebude se přiměřeně pohybovat a cvičit, sebelepší lék její stav nezlepší. Používané léky potlačují nutkavé stahy stěny močového měchýře a tím umožňují oddálení potřeby vyprázdnění se. Většina účinných léků má ovšem vedlejší účinky, které limitují jejich použitelnost.

AUDIO: Pohled odborníka MUDr.Jana Zmrhala,CSc.  z  gynekologicko-porodnické kliniky FN Královské Vinohrady na ženskou inkontinenci. Poslouchejte.

V  týdnu od 23.-27.června 2014 budou u příležitosti 6.Světového týdne  kontinence otevřeny infostánky sdružení Incoforum v pražském obchodním centru Nový Smíchov. Cíl Týdne = inkontinence není přirozená součást žádného věku !

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář