Jaké infekce nám hrozí v létě? Poslechněte si rozhovor s docentkou Vilmou Marešovou

U nás se často vyskytují infikovaná klíšťata, která přenášejí například klíšťovou meningoencefalitidu nebo boreliózu.  Také koupání v rybníku může přinést i riziko pro zdraví závadné vody.

Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Alergické reakce mohou vyvolat i některé řasy. Lidé při koupání často nechtěně vypijí trochu vody a s ní i přítomné sinice (a také toxiny, které jsou v nich obsaženy). Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší.

U alergiků se však mohou vyskytnout přecitlivělé reakce, především různé kožní problémy, záněty a alergické reakce očí a spojivek.

AUDIO rozhovor: Které infekce hrozí v létě, to už poví docentka Vilma Marešová z FN Na Bulovce. 

Několik rad

Největší nahromadění sinic (i toxinů) vzniká právě při vodním květu. Koupání ve vodě obsahující vodní květ nelze rozhodně doporučit.

O zvýšeném výskytu sinic na řízených koupalištích ve volné přírodě by veřejnost měla být informována (např. výstražnými tabulemi).

Doporučuje se po vykoupání osprchovat čistou vodou a odstranit tak z pokožky řasy a sinice, které na ní po pobytu ve vodě ulpěly. V tomto případě by kontakt těla s vodou při plavání neměl být delší než cca 10 minut, což je orientační doba..

Při výběru vodní nádrže nebo toku by se měl každý řídit vlastním rozumem a nekoupat se ve vodě na první pohled znečištěné (olejovými skvrnami na hladině, zápachem, vrstvami bahna na dně apod.).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář