Kalium/draslík/ – iont, který může zachraňovat i zabíjet – nemocnice přistupují k bezpečnějšímu dávkování

Při nitrožilním podání léčiv může každá chyba mít pro pacienta vážné následky. Nesprávné dávkování nebo chybné podání koncentrovaného Chloridu draselného, dále KCl, totiž může vést až k srdeční zástavě.

Čím je draslík pro nás důležitý

Draslík je důležitý stopový prvek v našem organismu. Podílí se na přesné funkci kardiovaskulárního systému, snižuje krevní tlak (při poruchách v zásobování těla draslíkem může dojít až k poruchám srdečního rytmu), zajišťuje svalový tonus, napomáhá celkové stabilitě vnitřního prostředí a v neposlední řadě ovlivňuje náš nervový systém.

Je to mocný regulátor tekutin v těle. Draslík je klíčovým prvkem tekutiny uvnitř buněk, sodík pak extracelulární tekutiny. Tyto dva prvky hrají klíčovou roli v regulaci hladiny tekutin v těle. Draslík pomáhá také regulovat množství sodíku v těle a předejít dehydrataci.

K závažnému nedostatku tohoto prvku může dojít u člověka, který užívá silná diuretika, jež snižují hladinu tekutin v těle, nebo trpí těžkými průjmy nebo zvracením. Pokud se draslík nedoplňuje, může tak nízká hladina draslíku vést až k srdečnímu selhání.

Objevily se případy, kdy naopak pacienti po operacích byly předávkováni kaliem.

AUDIO: Na bezpečné podávání kalia v nemocnicích poukazuje profesor Štěpán Svačina, přednosta III. interní kliniky VFN.

Nitrožilní terapie proto vyžaduje vysokou pozornost zdravotnického personálu a ani tak není možné zabránit všem rizikům během přípravy. A právě z tohoto důvodu přichází společnost B. Braun s revolučním řešením – zdravotnickým zařízením nabízí již naředěné roztoky KCl v optimálních koncentracích a objemech. Jsou vhodné pro přímou aplikaci pacientovi.

Předředěné roztoky s obsahem kalia-draslíku vítají nemocnice i Ministerstvo zdravotnictví.

„Nové infuzní roztoky KCI splňují ta nejpřísnější kritéria pro bezpečnost a kvalitu. Speciální značení je zřetelně odlišuje od ostatních produktů. Všechny etikety využívají rozlišující znaky, jako jsou geometrické tvary, barvy a text velké velikosti. Cílem je zabránit záměně s léky s podobným označením a snížit riziko chyb v medikaci,“ dodává MUDr. František Vojík ze Skupiny B. Braun.

AUDIO: Bezpečné podávání kalia-draslíku představí lékař František Vojík ze Skupiny B. Braun.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář