Koberce jsou vhodné i pro alergiky

Hodně z nás má naučen, že koberce nejsou vhodné do domácnosti, kde žijí alergici a astmatici. To ovšem platilo pro koberce z minulého století, v současné době jsou koberce vyráběné tak, aby prach v sobě udržely a uvolnily ho až při vysávání. V našem článku se dočtete, proč se koberec vyplatí.

Koberce jsou užitečný lapač prachu

Koberce jsou považované za lapače prachu, škodlivin a nečistot, a tím že vůbec nejsou vhodné pro domácnost s alergikem. To je v současné době holý nesmysl a na trhu se objevují dětské koberce, které jsou naopak do pokoje malého alergika vhodné.

Podle dvou německých výzkumných ústav – Asociace pro alergie a astma (DAAB) a Společnost pro analýzy životního prostředí a interiéru (GUI), které se zaměřily na prašnost ve vnitřním prostředí, což znamená v prostorách, kde běžně žijeme a pracujeme. Hlavně se zaměřily na prostory, kde je položený celoplošný koberec a pevné podlahy jako jsou laminátové nebo dřevěné.

Výsledkem těchto studií bylo, že v místnostech, kde je položená celoplošný koberec je daleko menší koncentrace jemných prachových částic, a to až o 50 % nižší. Naopak v prostoru, kde jsou položené pevné podlahy je dokonce koncentrace vyšší než je povolená hranice 50 µg/m3.

  • místnost se kobercem – 30,4 µg/m3
  • místnost s pevnými podlahami – 62,9 µg/m3

Proč koberce dopadly lépe?

Podle odborníků je to tím, že na rozdíl od pevných podlah, se na koberci tak snadno nerozvíří prach s alergeny běžnou chůzí. V koberci zůstává prach uzavřený díky kobercovým vlasům a uvolní se až při vysávání. Pokud tak nechcete trávit každý den vytíráním, pak volte do pokoje alergika koberec.

Důležité je pravidelné vysávání

Samozřejmě to neznamená, že když se položí koberec, tak já vystaráno. Je potřeba se o koberec pravidelné starat a to důkladným vysáváním s kvalitním vysavačem, který dokáže odstranit i jemné prachové částečky spolu s roztoči a dalšími mikroorganismy.

Vysávat v místnosti, kde žije alergiky nebo astmatik, je potřeba minimálně jednou až dvakrát týdně. Důležité je nevynechat žádný kousek koberce. Jednou za čas je také dobré koberec důkladně vyčistit, a to mokro cestou za pomocí profesionálních strojů. Takové čištění zajistí, že se odstraní veškeré nečistoty i z hloubky koberce.

Nechcete všude koberec?

Kompromisem mezi celoplošným kobercem a pevnou podlahou je kusový koberec. Ten bude fungovat jako lapač poletujícího prachu. Dětské kusové koberce jsou z materiálu, aby jejich čištění bylo snadné, některé typy se dají jednoduše vyprat v pračce.

Koberce určené přímo pro alergiky

V současné době s rostoucím počtem alergiků, především těch dětských, se výrobci koberců zaměřili na speciální koberce, které jsou pro domácnosti s alergiky přímo určené. Koberce pro alergiky jdou velmi rychle poznat, nesou totiž značku TÜV – Siegel: “Für Alergiker geignet” vyhovující pro alergiky.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář