V létě je naše kůže vystavená nejrůznějším vlivům, které jí neprospívají a dráždí ji

Po celém dni stráveném venku je naše pleť zarudlá od slunce. Na chodidlech se po celodenní chůzi v létě tvoří ztvrdlá kůže, kvůli sukním a kraťasům máme na nohách po procházce v přírodě drobné škrábance. A večer si po společné večeře s přáteli venku přineseme domů štípance. Zkrátka v létě je naše kůže vystavená nejrůznějším vlivům, které jí neprospívají a dráždí ji.

Zlepšit stav pokožky může pobyt u moře. Ale i tam je nutné  se nepřehřát a co nejvíce eliminovat pocení. Měli  bychom vybírat pláže s oblázky. Čemu by se ekzematici měli vyhnout, je koupání se v bazénech s chlorovanou vodou.

Během horkých letních dnů dopadají na naši pokožku sluneční paprsky, ovívá ji vítr a dosedá na ni prach. V interiérech je pak vystavena působení klimatizace, která představuje další zátěž. Přechody z vyhřáté ulice do klimatizovaných prostor jsou pro naši pokožku opravdová zatěžkávací zkouška.

V létě je potřeba pečovat o nohy více než v jiných ročních obdobích. Už to, že neupravená noha nepůsobí v otevřené botě příliš esteticky, ale také kvůli zdravotním rizikům, které s sebou nošení sandálů a takzvaných žabek nese.  

Svědivé štípance od komárů a jiného hmyzu umí v létě pořádně potrápit. I když výrobci repelentů slibují stoprocentní ochranu před štípnutím, většinou se nepříjemným pupínkům nevyhneme. Pokud z různých důvodů nemůžeme nebo nechceme používat běžné repelenty, můžeme vyzkoušet levandulový olej. Jako prevence štípnutí komárem bývá někdy doporučována i konzumace vitaminu B. Aroma lidského potu má pak přestat být pro hmyz lákadlem.

Hlídejte se, když berete antibiotika

Výskyt vyrážky ze  sluníčka“ je individuální. Ta z velké části ovlivňuje to, jak moc náchylní budeme na účinky slunečního záření při užívání antibiotik. Lékaři však nevědí,  jaká u vás reakce nastane, a už vůbec ne v jaké míře. Z toho důvodu doporučují vyhýbat se slunci.

Pokud se i přes doporučení lékaře na slunce vydáte, nezapomeňte si s sebou přibalit opalovací krém. Jeho používání výrazně snižuje působení UV záření na kůži. Nutností je též pokrývka hlavy a vhodný oděv zakrývající velkou část pokožky. Pokud vám však opravdu není dobře, raději zůstaňte v klidu domova. Při infekci je dlouhý pobyt na slunci i zbytečnou zátěží pro vaše srdce.

AUDIO: Připojujeme pár rad od kožní lékařky Andrey Vocilkové z Prahy – Řepy. Dozvíme se, zda-li mohou děti v obě planých neštovic na slunce a čeho je dobré se vyvarovat. Jak moc mohou naší pokožce ublížit sinice a jak pomoci při alergické reakci kůže.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář