Křečovými žilami trpí každá třetí žena

Trápí vás křečové žíly? Máte je v rodině a předpokládáte, že se u vás brzy projeví, nebo už se dokonce projevily? Není to nic zvláštního. Křečovými žilami totiž trpí každá třetí žena. Pokud jste jedna z nich, na nic nečekejte – samo se nic nezlepší! Naštěstí je tu řada pracovišť, kde vás vašich trable zbaví a pomohou vám od bolesti a estetické nedokonalosti.

A co vlastně křečové žíly jsou a jak je poznáte? Vše začíná genetickou dispozicí, a to až v 80 % případů, takže si je určitě nemůžete uhnat na kole, nebo při fotbale. „Jde o civilizační onemocnění, které se projevuje vakovitým rozšířením žil a postihuje povrchní systém dolních končetin. Křečové žíly se nejčastěji objevují na vnitřních stranách bérců a stehen. To, že křečové žíly nebolí, neznamená, že se nemusejí léčit,“ zdůrazňuje MUDr. Schütz, který svým klientům nabízí péči od první konzultace, přes nezbytné předoperační vyšetření, samotnou operaci šitou na míru, až po pooperační péči, přičemž klient stráví na klinice max. 6 hodin. Samozřejmostí je poté i další sledování klientů a každoroční kontroly i po operaci.

Problém ale mohou znamenat i tzv. metličky, neboli   mikrovarixy –  metličkovité křečové žíly. Spousta žen je má pouze za kosmetický problém a nevěnuje jim žádnou pozornost, přitom mohou upozorňovat na to, že žilní stěny ztrácí svou elasticitu, což může vést k tvorbě větších křečových žil. Navíc mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy nohou, napětí či bolest v končetinách. Tak jako tak není dobré otálet s vyšetřením.

Jak se problémů s nevzhlednými žílami zbavit?

Vše začíná důkladnou vstupní prohlídkou, která je doprovázená ultrazvukovým vyšetřením duplexním barevným dopplerometrickým scanem pro správně určení diagnózy. Metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laserem, zatímco rozsáhlé zanedbané a největší křečové žíly je již potřeba řešit operací na základě cévně chirurgických pravidel.
Většina křečových žil je řešena moderními metodami katetrizačními buď laserovýminebo radiofrekvencí, řešení je daleko méně invazivní než původní metody klasických operaci, veškerá léčba  je rychlejší, kosmeticky výhodnější, s dlouhodobým efektem bez zbytečného znovuobjevení křečových žil. Za zmínku stojí bezbolestnost a rychlý návrat k běžnému životu bez  pobytu  v nemocnici  a   pracovní neschopnosti.
Všechny zákroky probíhají na Žilní klinice ambulantně, tudíž bez nutnosti hospitalizace – to v praxi znamená, že dopoledne si necháte odstranit křečové žíly a večer můžete jít na diskotéku. Do zaměstnání můžete jít hned po převazu, který se dělá následující den po operaci před sedmou hodinou ranní.

AUDIO: Které výkony provádějí na žilní klinice, k tomu už MUDr. Ota Schütz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář