Není konopí jako konopí

Pro ty, co ho zatím neznají, laureát Ceny adiktologie, RNDr. Lumír Ondřej Hanuš se věnuje výzkumu léčivého konopí.  Vystudoval analytickou chemii na Univerzitě Palackého v Olomouci. V roce 1990 přijal pozvání z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, kde působí dodnes. Pracuje na nejprestižnějším světovém vědeckém pracovišti zkoumajícím konopí.

Sám nesouhlasí s plnou legalizací konopí. Povolení by omezil pouze na konopí užívané jako lék. Antibiotika přece také neužíváme preventivně. Zkoumá léčivé účinky konopí už od 70. let. Ministerstvo zdravotnictví po letech odporu poprvé připustilo, že marihuanu vyřadí ze seznamu zakázaných látek.

Lumír Ondřej Hanuš již dvacet let působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a podílí se i na zavádění konopí do praxe. Podle něj by si Česko v léčbě konopím mělo vzít za vzor právě Izrael. Aby vše bylo legální a nebylo to zneužívané.

Jako lék se užívá k paliativní léčbě – tedy odstraňuje symptomy nemoci a ta pokračuje dál. Ovšem pacient má dojem, že ho to léčí. Pacient netrpí a netrpí ani jeho rodina. Prodlouží i život. Jsou případy, kdy konopí nemoc vyléčí, kdy se stav pacienta zlepší a kdy to vůbec nepomůže. Reakce na účinek je individuální.

Léčivé konopí pomáhá od bolesti, při různých neurologických poruchách, ztuhlosti, která je například při roztroušené skleróze. Působí i na odstranění nepříznivých symptomů při léčbě rakoviny, vrací chuť k jídlu – třeba u pacientů s AIDS. Snižuje oční tlak. A dala by se jmenovat ještě řada dalších účinků.
Ale nemocní musí dostat lék z rukou lékaře, nepěstovat ho sami. Aby to bylo účinné, stačí si jednou potáhnou a to stačí.

Říkává se, že marihuana je odrazový můstek k tvrdším drogám. Ano, ale jen pro toho, kdo je k tomu náchylný.

Ale proč se ho tedy lidé bojí?

„Někdo z nás může být latentně nemocný, třeba psychicky a ta nemoc se neprojevuje. Ale následkem toho, že požijete konopí, může u vás vypuknout. A ty případy jsou. Je to minimální riziko, zlomek procenta, ale teoreticky to nebezpečí tady existuje. Samozřejmě můžete říct: „Vždyť to kouří tisíce lidí, viděl jsem je a nic se jim nestalo.“ Protože to je malilinkaté procento. Kdyby se alkohol a cigarety zakázaly a konopí povolilo, tak by to bylo pro lidstvo stoprocentně zdravější“, dodává docent Hanuš..
A proto také  tvrdí, že jde o jedno z nejbezpečnějších rostlinných léčiv.

Chce-li se pacient případným negativním vedlejším účinkům při léčbě konopím vyhnout, rozhodně tak je namístě konzultace s odborníky. Právě ti jsou totiž schopni případného rizikového pacienta odhalit, shrnuje Lumír Hanuš.

Docent Lumír Ondřej Hanuš (foto) by se chtěl dožít úplného pochopení léčivých konopí a na některé otázky nám ještě také odpověděl.

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář