Známe cenu léků, orientujeme se v lékárně?

Každý zajisté použil pilulku, když mu nebylo dobře. Málokdo si uvědomuje, jak složitý je to proces a a jak dlouho vzniká takový lék. Lékový slovníček mnohé objasní. Například registrace léku, jeho úhrady a cestu k pacientovi. Jde o to neztratit se v „lékové džungli“.

Co je generický léčivý přípravek -generikum
Jde o legální kopii originálního léčivého přípravku. Po uplynutí ochranné lhůty, po kterou mohl být na trhu pouze originální lék, velmi rychle přicházejí generické přípravky, které obsahují stejnou léčivou látku. Generika mohou obsahovat jiné pomocné látky. Avšak všechny léčivé přípravky, tedy i generika,se musí registrovat u příslušné lékové agentury. Nejdůležitější je prokázat, že mají stejný účinek,včetně mechanismu tohoto účinku, rychlosti, účinnosti,apod. Vstupuje  na trh s cenou, která je průměrně o 20 až 40 % nižší než cena originálního přípravku. Generika tak přinášejí úsporu pacientům a také zdravotním pojišťovnám, které se podílejí na úhradě léčiv svým pojištěncům.

Léčivá látka kyselina acetylsalicylová patří mezi jednu z nejstarších látek v moderní historii, která se v medicíně využívá. Používáme ji, když máme horečku a bolesti,např. při chřipce. Přes 100 let na trhu je dosud oblíbený originální léčivý přípravek Aspirin. Postupem času se však na trhu objevily stovky generických kopií. U nás je oblíbený například Acylpyrin nebo Anopyrin.

Podobná situace je u léčivé látky ibuprofen, která byla objevena před více než 50 lety a kterou používáme nejčastěji na tlumení bolesti. Má také protizánětlivý účinek. Originálním přípravkem je Brufen. Mezi nejpopulárnějšími generiky v České republice je například Ibalgin  nebo Apo-Ibuprofen  a spousta dalších.

Volně prodejné léky
Pakliže je lék na trhu již několik let a splní další podmínky, může být podřazen do kategorie výdeje bez lékařského předpisu. Je nutné, aby klinická praxe pozitivně hodnotila účinek a především bezpečnost užívání tohoto léku. Lék musí být registrován pro taková onemocnění, která nemusí být léčena pod pravidelným dohledem lékaře. Jakmile je lék zařazen mezi volně prodejné, je vhodný pro samoléčbu a odborné poradenství u něj zastane lékárník. Nemusí tedy dojít ke konzultaci s lékařem. V této kategorii je zařazena naprostá většina léků na nezávažná onemocnění, jakými jsou třeba chřipka nebo nachlazení. I u této kategorie však existuje speciální režim „léčivých přípravků bez lékařského předpisu s omezením“.

Jde o léčivé přípravky, u nichž je při výdeji nutná konzultace s lékárníkem a omezení množství, které lze pacientovi vydat. Typickým příkladem jsou přípravky s obsahem pseudoefedrinu jako Modafen, Paralen Plus aj. Tyto přípravky, které jsou bohužel zneužívány drogově závislými osobami, není možné zakoupit v libovolném množství, jen v takovém, které bude přibližně odpovídat měsíční léčbě.

SÚKL provozuje tzv. Databázi léčiv, kde najdete nejaktuálnější a nejúplnější informace o léčivých přípravcích? Databáze je veřejně dostupná, obsahuje informace o všech léčivých přípravcích registrovaných u nás a je denně aktualizována.

AUDIO: Vyznáme se v lécích a v jejich úhradách, k tomu se vyjádří Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel z  Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář