Vakcína Bexsero proti meningokoku B přichází do Česka

Do České republiky přichází nová a dlouho očekávaná vakcína proti meningokokům skupiny B. Ochraňuje proti nejrozšířenějšímu typu meningokoka, proti kterému zatím očkování nebylo. Čeští lékaři ji mohou pacientům aplikovat již nyní.

Bexsero je výsledkem dvacetiletého výzkumu, na kterém se podílela také výzkumná pracoviště v České republice. Vakcína je pro věkové skupiny od dvou měsíců. Česko je jednou z mála evropských zemí, do kterých se podařilo vakcínu získat. U kojenců může být vakcinace včleněna do stávajícího očkování.

AUDIO: Vakcínu Bexsero představí Martin Myrdacz ze společnosti Novartis.

 

Nejohroženější jsou malé děti

„Meningokoky skupiny B převládají v České republice od roku 2000 a v současnosti tvoří zhruba 75 procent invazivních meningokokových onemocnění. Závažný průběh, často končící i úmrtím, je typický zejména pro děti v prvním půlroce života. Uvedené údaje jsou jednoznačným argumentem pro zvážení očkování,“ říká prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

Onemocnění mívají velmi rychlý průběh. To potvrzuje i MUDr. Zuzana Blechová z I. Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, která říká: „Meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Navzdory možnostem intenzivní léčby k polovině úmrtí dochází do 24 hodin od prvních příznaků a do 12 hodin od přijetí k hospitalizaci. Významnou roli v ochraně populace dětí a mladistvých proti jedné z nejzávažnějších infekcí tak hraje očkování.“

AUDIO: Jak je meningokok zákeřný, to už vysvětlí Zuzana Blechová z I. Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

 

Značná část lidí má meningokoka v sobě

Bakterie se přenášejí kapénkovou infekcí, do těla se dostanou nosohltanem. Značná část lidí přenáší meningokoky nevědomky v sobě, aniž by onemocněli. I u zcela zdravého člověka však může nemoc propuknout do nejzávažnější invazivní podoby, jako je meningitida a sepse.
Nejvíce nemocných je stabilně ve věkové skupině nejmenších dětí a adolescentů.

Záludnost onemocnění spočívá i v tom, že počáteční vývoj lze jen velmi obtížně rozpoznat od běžných virových onemocnění typu chřipky. Následky mohou být tragické, patří k nim mentální postižení, poruchy učení, křeče, ztuhlost, amputace končetin nebo poškození ledvin.

Andrea Brzobohatá, která před lety prodělala meningitidu, nedávno s pomocí partnerů založila pacientské sdružení antimeningokok.cz, které podporuje a sdružuje nemocné meningitidou a jejich rodiny.

Británie doporučila vakcínu Bexsero do Národního imunizačního programu – očkování touto vakcínou tam bude pro všechny děti plošné a plně hrazené.

AUDIO: Týmu lékařů v Motole se podařilo zachránit malou roční Káju. Poslouchejte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář