Masturbace už není žádné tabu

Na přelomu září a října se uskutečnil průzkum mezi 506 muži ve věku 18–70 let, který zjišťoval informace o sexuálním chování a pocitech českých mužů. Mapoval jejich názor na masturbaci, a co o ní vědí, zda je zdraví prospěšná. K masturbaci se přiznalo téměř 80 % dotázaných.

Přestože naprostá většina mužů pravidelně masturbuje a kombinují masturbaci s pohlavním stykem, 28 % dotazovaných vůbec neví, čím je masturbace prospěšná. Pouze 12 procent z nich si aktivně vyhledává informace o masturbaci, ale většina je přesvědčená, že je nejen příjemná, ale i zdraví a psychické pohodě prospěšná.

Z pohledu urologa či androloga je zásadní, že pravidelná masturbace:

  • pomáhá při léčbě zánětů a bolestí prostaty,
  • zlepšuje plodnost,
  • může působit dokonce jako prevence nádoru prostaty,
  • dle některých studií má pozitivní efekt při tak zvané rehabilitaci penisu, při poruchách erekce a předčasné ejakulaci.

Problémem se stává nacvičení speciálních rituálů a technik

Některá fakta z průzkumu

·        Pro půlku dotazovaných není téma žádné tabu (s partnerem se o tom baví).

·        Mladší a vzdělanější muži masturbují více.

·        Vysokoškoláci mají častěji než lidé se základním vzděláním stálou partnerku (případně partnera).

·        58 % mužů neví, jak často by měli masturbovat.

·        28 % mužů neví, jak masturbace ovlivňuje zdraví.

„Masturbace by měla uspokojovat sexuální potřeby jedince náhradním, ne partnerským způsobem. Není žádná ideální obecně platná frekvence, záleží na individuálním vkusu a temperamentu, obecně lze říci, že pozitivní je několikrát týdně,“ komentuje doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., sexuolog ze Sexuologického ústavu VFN a 1. LF UK v Praze. Důležité je, aby člověk dokázal udržet určitou minimální frekvenci sexuálního vzrušení a vyvrcholení také v situaci, kdy nemá žádný partnerský vztah. V takových případech masturbace udržuje sexuální kondici a prospívá tedy zdraví. „Problémem je masturbace na úkor partnerského sexu a ta, která nakonec nedovoluje běžné sexuální aktivity, neboť vede k nemožnosti dosažení uspokojení při partnerských sexuálních aktivitách. Tím míním nacvičení speciálních masturbačních rituálů a technik, které brání dosažení orgasmu při vaginálním styku,“ dodává MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze.

Vyšší otevřenost a tolerance ve vztahu

Polovina z dotázaných nepovažuje masturbaci za žádné tabu a klidně o těchto sexuálních praktikách s partnerkou či partnerem otevřeně hovoří. Zjištěním také je, že k masturbaci se hlásí muži s vysokoškolským vzděláním častěji než jedinci se základním vzděláním. Čím to může být? Vzdělanější jedinci mají liberálnější přístup k sexu, a proto o masturbaci bez obtíží dokážou otevřeně mluvit jako o běžné součásti intimního života. 

Jaký je vliv masturbace na partnerský vztah?

„Jedinci, kteří se uspokojí masturbací, jsou v sexuálních vztazích v partnerství tolerantnější a klidnější. To může vztahu prospívat. Nesmí se však jednat o těžkou závislost na autoerotice s konzumací pornografie. Takové závislosti propadají častěji muži než ženy. V takových případech mluvíme o frekvenci masturbace i několikrát denně a tato forma sexuálního uspokojení nezřídka zcela nahrazuje pohlavní styk. Je jasné, že podobné extrémní případy partnerskému vztahu nejen neprospívají, ale dokážou ho zcela zničit,“ vysvětluje doc. Pohanka. 

Prostata, neboli předstojná žláza

·        U novorozence má velikost hrášku, její hmotnost se pohybuje od 3 do 5 gramů. Objem a hmotnost se nemění až do puberty, kdy dochází k její stimulaci a růstu androgenů. Prostata muže ve věku 20 let váží přibližně 20 gramů. Ve stáří může mít váhu i 10× vyšší, tedy i 200 gramů a velikost broskve.

·        Mezi 40.–50. rokem věku se začíná u naprosté většiny mužů zvětšovat. Vývoj a zvětšení prostaty jsou závislé na přeměně testosteronu, mužského pohlavního hormonu, na dihydrotestosteron uvnitř prostaty. Výjimkou jsou muži kastrovaní před pubertou (eunuchové) a muži s vrozenou poruchou přeměny testosteronu.

·        U mužů, u nichž došlo k vyvrcholení 21× za měsíc, bylo riziko onemocnění rakovinou prostaty nižší až o třetinu. Minimální počet zdraví prospěšných ejakulací je pak dvanáct měsíčně, tedy sex zhruba třikrát týdně.

·        Muži, kteří často masturbují, mohou mít zvýšený prostatický specifický antigen (PSA), proto se před jeho vyšetřením doporučuje sexuální abstinence alespoň několik dní.

Mladí lidé bývají často kolem dvacátého roku věku single, přitom mají vysoce pozitivní vztah k sexu, to vysvětluje vysokou míru masturbace mezi 20.–30. rokem věku, naopak po třicítce zakládají rodiny, tedy žijí pravidelným sexuálním životem. „Vysoká míra pracovního nasazení, rodinné starosti, ale i déle trvající partnerské vztahy a jejich labilita ve středním věku mohou být příčinami opětného poklesu frekvence sexuálního soužití mezi partnery po čtyřicítce,“ komentuje doc. Michal Pohanka výsledky průzkumu. 

AUDIO rozhovory: O masturbaci s odborníky a režisérem Jakubem Kohákem.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář