Zdravé stravování během podzimu

Výraz „zdravé stravování“ může mít pro mnohé nudný až negativní nádech. Článků „jak na to“ a tipů na zaručeně funkční diety je na světě už tolik, že na jejich prostudování a zkoušení by nestačil jeden celý lidský život. Nové trendy ve stravování často odvádějí pozornost od základních zásad výživy. Určitá fakta ale platí stále. Proces změny životního stylu vyžaduje notnou dávku disciplíny, spoustu času a na každého působí jinak. Proč sledovat kalorie, jak na změnu jednoduše a bez hladovění a které potraviny by v podzimním menu neměly chybět?

Lovely girl is cooking at home / Freepik

Proč jíst zdravě? 

Potraviny, které jíte, mají přímý vliv na vaše zdraví. Je důležité si uvědomit, že zdravé stravování může drasticky snížit například výskyt srdečních chorob či rakoviny. Právě tyto nemoci stojí v počtu zaviněných úmrtí na předních příčkách. Dlouhodobé přijímání vhodných potravin má vliv nejen fungování mozku či fyzický výkon, ale v podstatě ovlivňuje všechny vaše buňky a orgány.

Co si z toho odnést: zdravá strava je nezbytná pro každý aspekt života. 

Kalorie a energetická bilance 

Význam kalorií je v poslední době trochu odsouván do pozadí. Není nutné znát přesný počet kalorií každého přijatého sousta, jejich celkový příjem ale stále hraje při kontrole hmotnosti klíčovou roli. Pokud budete konzumovat méně kalorií, než spálíte, dostanete se do tzv. kalorického deficitu, jehož následkem je ztráta hmotnosti. Pokud se snažíte přibrat na váze a zvýšit svalovou hmotu, musíte jíst více, než vaše tělo spálí. 

Co si z toho odnést: kalorie a energetická bilance jsou důležité pro udržení hmotnosti.  

Jezte „WHOLE FOOD“ 

Termín „whole food“ se dá z angličtiny přeložit jako zdravé, průmyslově nezpracované potraviny. A právě ty by měly tvořit větší část vašeho jídelníčku. Bývají bohaté na živiny a mají méně kalorií než průmyslově zpracované polotovary, jejichž dlouhodobá konzumace souvisí s obezitou a dalšími zdravotními omezeními. 

Co si z toho odnést: pojídání co nejméně průmyslově zpracovaných potravin je poměrně jednoduchá a účinná cesta pro zlepšení zdraví a snížení hmotnosti. 

Máte je v jídelníčku?

Přinášíme vám seznam potravin, které by měly být (nejen na podzim) součástí vašeho jídelníčku. Pokud většinu z nich pravidelně jíte, můžete být se sebou a svým přístupem k vašemu tělu spokojeni. 

Zelenina – by měla ve vašem jídelníčku hrát zásadní roli. Zelenina je nízkokalorická a plná důležitých mikroživin a vlákniny. Které druhy na podzim vybrat jako základ jídelníčku?

Cuketa – lehce stravitelná zelenina zvláště ceněna pro svůj obsah vápníku, hořčíku, železa, vitaminů skupiny B, vitaminu A a vitaminu C. Detoxikuje a odvodňuje organismus a zlepšuje pohyblivost střev.

Zajímavost: Pokud cuketa chutná hořce, nejezte ji v žádném stavu. Látky způsobující hořkou chuť (tzv. kukurbitaciny) totiž mohou způsobit těžké žaludeční a střevní potíže.

Květák – je bohatý na vitaminy a minerály, obsahuje kyselinu listovou a také draslík, vápník a hořčík. Odvodňuje a pomáhá při problémech s ledvinami.

Zajímavost: Tmavší druhy květáku mají ještě vyšší obsah vitaminů a minerálů.

Lesní houby – snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu, působí proti rakovině tlustého střeva,

Zajímavost: Při špatném skladování (zapaření, nedostatečné vysušení) či sběru na nevhodném místě (mají schopnost ukládat v sobě škodlivé látky a těžké kovy) vám houby mohou spíše uškodit.

Pórek – obsahuje vysoký podíl hořčíku a vápníku, posiluje kosti a podporuje bezproblémové trávení. Navíc je doslova napěchován železem, což pomáhá při chudokrevnosti.

Zajímavost: Ve Francii je pórek stále charakterizován spíše jako koření než jako zelenina.

 

Co si z toho odnést: založte svůj jídelníček na kvalitních potravinách. Poskytnou vám všechny živiny, které tělo pro správné fungování potřebuje.

 

zdroj: Slimpasta.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář