Máte doma prvňáčka? Zjistěte, jak posílit jeho imunitu

Dětská imunita je nevyzrálá a vyvíjí se postupně. To je hlavní příčina toho, proč jsou malé děti častěji nemocné. Dá se jí ale pomoci, poradíme vám, jak.

Zdroj: Pexels

Školka bývá první zkouškou pro dětskou imunitu

První a největší zkoušku zažívá dětský imunitní systém po nástupu dítěte do dětského kolektivu. Nejběžněji se tak děje při nástupu do školky ve 3 letech, ale výjimkou nejsou mladší děti, které docházejí do jeslí. Obecně platí, že čím dřív dítě začne navštěvovat dětskou skupinu, tím častěji bude nemocné. Malé děti do 5 let mají nezralý imunitní systém, který se nejprve musí s viry a bakteriemi naučit bojovat. V normě je i 8 nachlazení během roku.

Začátek školního roku prověří obranyschopnost vašeho dítěte

Jakmile dítě nastoupí do první třídy, opět se zvýší jeho nemocnost. Přestože imunita 6letého dítěte je už trénovaná, náhlé změny počasí dokážou snížit obranyschopnost organismu a ke slovu se dostávají respirační infekce. Ve školním prostředí se pak veškeré infekty přenášejí snadněji, a tak se mezi dětmi onemocnění šíří doslova rychlostí blesku.

Stres z neznáma může dítě oslabit

Speciálně u prvňáčků se objevuje strach z neznámého. Každé dítě krok do cizího školního prostředí snáší jinak, ale v kombinaci s menším odpočinkem, omezeným časem na hru a se zvýšenými nároky má stres negativní dopad na zdraví dítěte a může přispívat k častějším nachlazením. Obočí byste měli pomyslně zvednout hlavně, pokud se dítě dostalo do určitého koloběhu nemoci, kdy se potíže velmi často opakují. V takovém případě může být nemoc určitým útěkem k odpočinku doma a měli byste se zaměřit na to, aby se dítě dostalo do psychické pohody.

Jak podpořit dětskou imunitu a psychiku?

  • Rozhodně buďte na začátku školního roku shovívaví a trpěliví. Pro prvňáčka nastalo období velkých změn a musí se s nimi vypořádat.
  • Často dítě chvalte i za maličkosti a pozorně ho poslouchejte. Můžete mu například navýšit kapesné, které budete pravidelně posílat na dětský účet. Dítě si tak může šetřit na to, po čem jeho srdce touží a na co se bude těšit. Vysněná věc může fungovat i jako pozitivní motivace dítěte.
  • Myslete na to, že je důležité, aby dítě dostatečně dlouho spalo, ideálně cca 11 hodin. Večerku by prvňáčci měli mít kolem 8. hodiny večerní.
  • Dítě musí plnit školní povinnosti, ale také potřebuje dostatek času na hru, při které relaxuje.
  • Pro posílení imunitního systému podávejte dítěti vhodné doplňky stravy, jako jsou například přípravky Imunoglukan nebo Oscillococcinum a další, obsahující echinaceu či vitamin D.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář