Homeopatická lékárnička na cesty

S létem je neodmyslitelně spjato cestování – ať už na prázdniny k babičce nebo k moři, které nemáme. Trpíte-li vy nebo vaši blízcí při cestování některou z dále zmíněných obtíží, můžete si letos zkusit pomoci homeopatickými léky.

CESTOVNÍ HOREČKA

Cestovní horečkou to pro některé lidi začíná.

 • Děti (a nejen ony) mohou užít lék COFFEA CRUDA 15 C. Je to lék na nespavost z radostného očekávání, kdy jsme doslova natěšeni na něco nového, neobvyklého, úžasného a kvůli tomu se nám nedaří usnout.

Dávkování: podáváme 2–3 dny před cestou 5 granulí na noc.

 • Na nervozitu z cesty (např. do nějaké neznámé destinace) nebo pro ty, co se bojí letadla, budou užitečné léky GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15 C či ARGENTUM NITRICUM 15 C.

Gelsemium sempervirens je lék na stavy paralyzující trémy s vnitřním třesem, obavami, bolestmi hlavy v zátylku a potřebou nutkavého a častého močení, což může doprovázet i pocit únavy a tělesného i duševního vyčerpání, kdy se dotyčný cítí jako omráčený.

Argentum nitricum je opět lékem trémy a nervózního očekávání, který ale charakterizuje neklid s neustálým pobíháním sem a tam, průjmem a zvracením a chutí na sladkosti.

Dávkování: podáváme 1–2x denně 5 granulí před cestou.

NEVOLNOST PŘI JÍZDĚ AUTEM

V těchto situacích může být užitečný některý z následujících léků:

 • COCCULUS INDICUS 9 C je lékem na nevolnost spojenou se závratí, která se zhorší pozorováním okolí a pachy, zlepší se teplem. Postižený je celkově ospalý a malátný a na případnou otázku mu chvíli trvá, než odpoví.
 • TABACUM 9 C je stav, který se přirovnává k první vykouřené cigaretě, jenž charakterizuje bledost, nevolnost, slinění a bušení srdce. Tyto potíže se zlepší zavřením očí a pobytem na čerstvém vzduchu.
 • IPECACUANHA 9 C je lékem pro ty, kteří při jízdě autem trpí neutuchajícím zvracením, po němž se jim vůbec neuleví a špatně je jim pořád, k tomu hodně sliní, ale nemají pocit žízně. I přes vydatné zvracení mají čistý jazyk bez povlaku.
 • PETROLEUM 9 C – pokud se vašim ratolestem dělá špatně již jen z pachu auta a benzinky, potřebují tento lék.

Dávkování: příslušné homeopatické léky podáme nejlépe již večer a ráno před cestou a pak podle intenzity potíží i opakovaně během cesty po 5 granulích.

POTÍŽE PŘI LETU LETADLEM

 • Zde je excelentním lékem BORAX 9 C, který pomáhá na nevolnost vyvolanou pasivním pohybem shora dolů, jako je např. vzlet či přistání nebo propadání letadla.

Dávkování: první dávku 5 granulí podáme před nástupem do letadla a další podle intenzity potíží.

 • Pro cesty do dalekých a exotických destinací je užitečným lékem opět COCCULUS INDICUS 15 C, který pomůže zmírnit tzv. jet lag, tedy únavu a nespavost danou velkým časovým posunem.

Dávkování: nejvhodnější je podávat tento lék alespoň 2–3 dny po příletu 2–3x denně po 5 granulích.

ZAŽÍVACÍ POTÍŽE

Zejména při cestách za exotikou mohou nejednoho cestovatele potkat nepříjemnosti s úpornými průjmy. Povětšinou za nimi stojí nevalná hygienická úroveň dané destinace, ale mohou se vyskytnout prakticky kdekoliv.

 • Obraz gastroenteritidy infekčního původu nejčastěji odpovídá obrazu léku ARSENICUM ALBUM 9 C, kdy je vyvolávajícím faktorem zkažené jídlo či špatná voda. Postiženého sužuje vyčerpávající průjem a zvracení, které pálí jako žhavý uhlík, a stolice i zvratky mají odporný, až mrtvolný zápach. Nemocný pociťuje velkou slabost, má silnou žízeň na malé doušky studené vody a celkově mu dělá dobře teplo ve všech formách.

Dávkování: tento lék lze použít i preventivně již při cestě do nějaké problematické destinace a tam jej užívat 1–2x denně 5 granulí. V případě léčebného použití jej podáváme nejlépe 5 granulí po každé stolici.

 • Dobrý doplňkem tohoto léku je lék CHINA RUBRA 9 C jako lék rekonvalescence při dehydrataci z průjmů.

POŠTÍPÁNÍ HMYZEM A JINÝMI ZVÍŘATY

S nepříjemným hmyzem se můžeme setkat i na dovolené v zahraničí. Nejčastější problémy přináší komáři a jejich štípance.

 • LEDUM PALUSTRE 9−15 C můžeme použít jednak na zmírnění poštípání komáry, mouchami, blechami atd., ale je možno jej použít i jako homeopatický repelent vůči komárům. Kromě komárů může být tento lék užitečný i při bolestech po kontaktu s mořským ježkem, kdy je okolí vpichu bledé a jakoby necitlivé.
 • LACHESIS MUTUS 9−15 C je velmi užitečný po požahání medúzou, kdy jsou na kůži jasně patrné modročervené skvrny a kdy si postižený stěžuje na silné bolesti, které pociťuje jako výboje elektrického proudu.

Zmínili jsme jen část potíží, se kterými se na cestách můžete setkat. Přibalením zmíněných homeopatik do cestovní lékárničky budete připraveni jim čelit. Přejeme vám však především, ať se vám jakékoliv zdravotní problémy na cestách vyhnou.

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář