Antimeningokok – sdružení těch, které napadl meningokokl

Nepodléhejte iluzi, že se Vás to netýká…… je název nevšední výstavy pohyblivých fotografií, na kterých přeživší pacienti odtajňují své handicapy.

Pozoruhodné obrázky, které nutí k zamyšlení nad hrozbou meningitidy, zinscenoval fotograf Adam Holý a celou akci organizuje sdružení Antimeningokok.cz za účelem šíření osvěty a prevence tohoto onemocnění. Výstava probíhá v nákupním centru Eden v pražských Vršovicích. Tam si fotografie prohlédnete až do 12. března 2015, než poputují do Brna, Plzně, Karlových Varů a dalších měst.

Antimeningokok.cz

Andrea Brzobohatá, zakladatelka sdružení Antimeningokok.cz a No Foot No Stress, prodělala meningitidu před pěti lety. Poznala, jak umí být meningokok zákeřný, a rozhodla se proto založit společnost na pomoc lidem, kteří protrpěli stejnou chorobu. Na sdružení se mohou obrátit pacienti po meningokokovém onemocnění i handicapovaní bez končetin. Pomůže jim nejen s legislativou, rehabilitací, s protézami, ale poskytne též duševní podporu.

AUDIO: Andrea Brzobohatá, zakladatelka sdružení Antimeningokok.cz nám jej představí a pozve i na výstavu, kde sama je tváří za handicapované.

Invazivní meningokokové onemocnění je nakažlivé a může vyústit v zánět mozkových blan neboli meningitidu anebo skončí sepsí, tedy otravou krve. Je životu nebezpečné.

Jak napadení meningokokem poznáme a jak probíhá?

Příznaky se projevují klasickými symptomy virózy – horečkou, bolestí hlavy, kloubů, končetin, celkovou nevolností a malátností. „Meningokokové onemocnění je velmi závažná nemoc, kterou je dost těžké rozpoznat včas pro její zaměnitelnost s virózou. Nejčastěji napadá kojence a malé děti. Druhou skupinou jsou pak adolescenti a dospělí. Průběh nemoci je překvapivě rychlý, trvá pouhých 24 až 48 hodin, než meningokok napadne mozek anebo přivodí otravu krve, v nejhorším případě i smrt,“ varuje ústecký pediatr MUDr. Jan Pajerek.  Přidají-li se k příznakům chřipky další alarmující jevy, jako je prudce stoupající teplota, ztuhlost šíje, skvrny po celém těle, silná bolest hlavy až upadání do bezvědomí, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře.

AUDIO: Jak je nebezpečný meningokok, to už prozradí ústecký pediatr Jan Pajerek.

Nebezpečnost onemocnění si uvědomuje i známý fotbalový záložník FC Viktoria Plzeň, Pavel Horváth, který říká: “Všechna vítězství, body a tituly ustupují do pozadí v momentě, kdy se z nich nemůžete radovat se těmi, které máte nejraději. Ani mladým sportovcům se těžká zranění a zákeřné nemoci nevyhýbají. Je dobře, pokud budeme všichni informovaní o tom, jak meningokokovému onemocnění předcházet. Celá myšlenka je pro mě silnější tím, že se do čela této iniciativy staví lidé, kteří s nemocí mají osobní hořkou zkušenost.“

Proti této nemoci je možné se chránit očkováním.
Více informací naleznete na www.antimeningokok.cz nebo na facebooku Antimeningokok.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář