Jak zvládnout horké léto v těhotenství? Rozhovor s docentem Antonínem Pařízkem.

Horké letní počasí je nejen zátěží pro nás, ale i pro nastávající maminky. V těchto dnech se potýkají s různými zdravotními komplikacemi. Jaké jim předcházet? Co dovolená za hranice v těhotenství? Poslechněte si kam je to vhodné?

AUDIO rozhovor: Vše uslyšíte v rozhovoru Šárky Málkové s  docentem Antonínem  Pařízkem, z Porodnicko-gynekologické kliniky VFN v Praze.

 

 

V létě budoucí maminku může také potrápit časté změny tlaku, například před bouřkou. U náhlé nadměrné únavy, točení hlavy či ztráty orientace, což je způsobeno náhlým poklesem tlaku, je dobré co nejvíce odpočívat v sedě nebo v leže. Opět hodně pijte.

S bříškem opatrně k vodě

Během koupání a opalování je nutná zvýšená opatrnost. Těhotné ženy by se neměly vystavovat přímému slunci, hlavně kolem poledních hodin. Používejte opalovací krémy s dostatečnou ochranou a dodržovat pitný režim. Ke koupání  je vhodná ošetřovaná voda a bazény. Přírodní stojatá voda znamená zvýšené riziko infekce nebezpečné pro ženu i dosud nenarozené miminko.

Léto nabízí sezónní ovoce a zeleninu. Přípravy rozmanitých, na vitamíny bohatých salátů jsou na místě. Naopak vyhnout se pokud možno velkému množství majonézy, pokrmům ze syrových vajec, zrajícím sýrům, paštikám a masu a uzeninám, které nejsou dostatečně tepelně zpracované.
První a asi i nejdůležitější je poradit se se svým lékařem či gynekologem. Dá vám potřebné rady, popíše možné komplikace, jak se jich vyvarovat, případně vám nepotřebnou prázdninovou cestu do zahraničí rovnou rozmluví.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář