Menopauza a tloustnutí. Jak proti tomu zabojovat

Období menopauzy většinou nastává okolo 50-52 let věku. Je to doba, na kterou se většina z nás netěší, jelikož si ho spojuje především se změnou hormonů, kterým především patří konec menstruace, časté pocení, návaly, ale hlavně chutě na sladké či slané a s nimi spojené přibírání na váze. Mnoho z nás neví, že to nejdůležitější období, jak se na tuto změnu připravit, nastává již okolo 40 let věku a trvá právě do té doby, než pocítíme první hormonální změny. Právě již takto brzo bychom měli změnit stravu na více pestrou, plnou ovoce, zeleniny a vlákniny. Pokud změníme své stravování již tak brzy, menopauzu nebudeme tolik „prožívat“ jako kdybychom právě tuto změnu neudělaly.

Proč především v tomto období přibíráme? Je to velice prosté. Vzpomeňte si na těhotenství. Jen toto období nebude trvat pouhých 9 měsíců, ale od padesátky do konce života. Je důležité si uvědomit, že již nejsme tak aktivní, máme většinou i sedavější zaměstnání a zdravotní potíže. Po práci chodíme domů unavené, bez nálady na procházku a hlavně již nemusíme běhat kolem malých dětí jako dříve. Tudíž pohyb je samozřejmě skoro nulový. Chutě se v menopauze mění. To znamená, že většina z nás, kterým chutnalo dříve sladké, potom preferujeme spíše slané a naopak. Na tuto změnu je těžké si zvyknout a většinou se ji podrobíme a necháme život, ať si s námi vláčí a my přibíráme, přibíráme a jsme schopné dát i 10 kg za rok nahoru.

Jak proti tomu zabojovat? Jak jsme již psali – začít se změnou jídelníčku již okolo 40 let. Je to ten nejlepší bonus, který pro své tělo můžete v tomto věku udělat a nemusíte se tolik bát ničeho, co přijde za 10 let. Myslím v hormonální změně. Je vhodné vyhledat výživového poradce, který nezakazuje, nechá vám, co máte ráda a zároveň budete hubnout, aby vás ty změny příliš nedeprimovaly.
A co dál? Najděte si pohyb adekvátní k vašemu času, možnostem a chuti. Minimálně procházky. Pokud tyto dvě věci skloubíte, nemáte se rozhodně čeho bát a menopauza pro vás bude až na vynechání menstruace, takovým neviditelným společníkem.

AUDIO: Hubnutí  je náročnější v pokročilém věku, to už  vysvětlí výživová poradkyně Michaela Tulachová.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář