Klidný spánek pro vás i miminko

Pro každého rodiče je jeho miminko tím největším pokladem, střeží ho a stará se o něj a nejraději by u něj byl nepřetržitě. Ale být ve střehu 24 hodin denně opravdu nejde. A proto existují různá mechanická zařízení, která na vaše malé dávají ve chvílích vaší nepřítomnosti pozor. Jsou to různé „chůvičky“ a „hlídači“. Jedním takovým hlídačem je i monitor dechu, který dává pozor, jestli vaše miminko správně dýchá, a pokud nastanou komplikace, ihned vás na ně upozorní.

Samozřejmě, že rodič může u svého miminka neustále bdít a ve většině případů to zvládne i bez „hlídače“. Bohužel ale existují případy, kdy se může opravdu něco stát.  Ať už jde o syndrom náhlého úmrtí kojence nebo mnohem častější situace, kdy se dítě může v noci dávit nebo dusit.

Monitor dechu je celkem jednoduchá věcička, která zaznamenává, jak vaše dítě dýchá. Sleduje rytmický pohyb, a pokud se zpomalí nebo zastaví, ihned vás pomocí zvukových a světelných signálů upozorní.

Existují dva druhy těchto zařízení. Jsou to buď desky, které se dávají pod matraci dítěte, které ale nejsou tak přesné a spolehlivé. Novinku jsou malé „krabičky“, které se připínají k plence miminka a jsou dnes jedny z nejspolehlivějších a nejbezpečnějších, protože neobsahují žádná poutka ani drátky, na kterých by se dítě mohlo poranit, a nebrání mu v pohybu, jsou přenosné a jednoduché na ovládání.

Monitor dechu za plenku, můžete používat nejen klasicky v postýlce, ale využijete ho i třeba v kočárku nebo v autosedačce. Miminko dokonce může ležet vedle vás v posteli, protože monitor zaznamenává pouze pohyb dítěte a na rozdíl od klasických deskových monitorů si nevšímá vnějšího prostředí. V případě zástavy dechu začne jemně vibrovat, čímž povzbudí miminko k dalšímu nádechu. Pokud dýchání do 5 sekund nezačne, zapne zvukovou a světelnou signalizaci.

Některé zdravotní pojišťovny na monitor dechu dokonce nyní nově přispívají, a to částkou až
1 000 Kč. Více na www.speteklidne.cz nebo na www.respisense.cz.

AUDIO: Lékařka Klára Šillerová, pediatrička z Berouna odpovídá, co pomůže hlídat klidný spánek Vám i děťátku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář