Na rozhodnutí o plastice mají vliv i přání partnerů

Doba, kdy úpravy zevnějšku pomocí plastických zákroků byla doménou žen, je nenávratně pryč. Sociální média, práce, ale i touha cítit se ve svém těle dobře, mohou být jedním z faktorů, které do ordinací plastických chirurgů dovedly i mužskou část populace. Jak se liší poptávka žen a mužů, nebo jaké faktory hrají při rozhodování o zákroku roli, na to jsme se zeptali plastického chirurga z kliniky Mediestetik, Ivana Justana.

Dobrý den pane doktore, na jaké zákroky se specializujete?

Jako plastický chirurg se soustředím na zákroky invazivní, především liposukci, zvětšení a modelaci prsou.

Jaký zákrok chtějí pacienti nejčastěji?

U invazivních výkonů, vede podle statistik zvětšení prsou pomocí silikonových implantátů. Mezi top neinvazivní výkony patří aplikace výplní a botulotoxinu, dermabrazivní zákroky a další antiaging výkony. Svoji roli hraje ve statistikách demografie populace, HDP státu a mnoho dalších na první pohled nevýznamných ukazatelů, které si člověk od stolu neuvědomí.

Co nejvíc touží změnit české ženy?

České ženy jsou jedny z nejkrásnějších na světě, což má pravděpodobně svůj genetický podklad. Žijeme ve střední Evropě a v průběhu stěhování národů se přes naše území přesunuly všechny okolní národy. To zanechalo svoji genetickou stopu a každý z národů si v české kráse najde „to svoje“.

Zvětšení pozadí je málo častý výkon v Česku, ale velmi populární v Jižní Americe. Když si představíte věstonickou Venuši, je jasné, že slovanské ženy to mají v genech zadarmo a bez operace, zatímco latinskoamerické jsou ochotné do velkého pozadí investovat nemalé peníze.

Může mít vliv na rozhodnutí i přání partnerů?

Když se vrátím k Jižní Americe, přemýšlím, zda je to skutečně tak, že se zdejším ženám líbí velké pozadí. Může jít o projekce touhy jejich mužů. Do jaké míry má na rozhodnutí o plastickém zákroku vliv přání partnerů, to zůstává otázkou i pro mě.

Přesuňme se tedy k pánské části populace. Který zákrok chtějí nejčastěji muži?

Z mých dlouholetých dat vyplývá, že u mužů jednoznačně vede zmenšení prsou. Mnozí asi očekávali jako odpověď liposukci. Dalo by se říct, že obě odpovědi jsou pravdivé. Zmenšení prsou se ve většině případů provádí pomocí liposukce. Jde o bezpečnou metodu, která zanechává minimální jizvy. Jen v menšině případů je nutný rozsáhlejší výkon. U mužů bychom neměli zapomenout ani na operaci víček. V poslední době tento trend nabírá na síle a stále více mužů si víčka nechává operovat.

Jsou někdy touhy vašich zákazníků v rozporu s tím, jak cítíte potřebu takového zákroku vy?

Každý, kdo vstupuje do mé ambulance, si sebou nese v hlavě představu o výsledku operace. Každý, kdo se odváží přijít na konzultaci, je už dalece přesvědčen o nutnosti něco udělat pro svou krásu. Z tohoto pohledu neexistuje zákrok, který je přeceňovaný nebo zbytečný.

Pacient přichází se snem, který mu máme splnit. Některé sny ale splnit neumím, a to je třeba šetrně sdělit. Mým přáním je operovat jen pacienty s reálnou představou o výsledku. Důležitá je komunikace a zjištění potřeb pacienta.

Člověk s nereálnou představou, který ani po vysvětlení není ochoten akceptovat omezenost operačního výsledku, představuje riziko pro každý estetický výkon. Takovému pacientovi nedokáži přinést operací radost ani uspokojení.

Jak je to při plastických operacích s anestezií?

Na klinice Mediestetik používáme anestetikum, které má minimální metabolizaci v játrech. Pacienta probouzíme během krátké doby do plného vědomí již na operačním stole. Díky lékům si často nic nepamatuje, ale je schopen komunikace. Ve stabilizovaném stavu ho převážím na lůžko, kde je pokračováno ve sledování životních funkcí.

 

zdroj foto: klinika Mediestetik

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář