Nebojte se problém s inkontinencí svěřit urologovi

Trápí vás nebo vašeho blízkého nežádoucí únik moči, a přesto se snažíte dělat jakoby nic? Bohužel nejste jediní. Mnoho inkontinentních se za svůj problém s inkontinencí stydí a neumí si za žádnou cenu představit, že by se o tom měl někdo dozvědět. Jejich sebevědomí prudce klesá, v hlavě mají zmatek, protože nejsou dostatečně informovaní. Sáhnou po prvních hygienických pomůckách, které jim přijdou pod ruku a více neřeší. Někdy se o trampotách s nežádoucím únikem moči dlouho nedozví ani nejbližší rodina.

Nepanikařte, začněte jednat

Přesvědčíme vás, proč je dobré navštívit lékaře a svojí inkontinenci věnovat pozornost. V první řadě je dobré si uvědomit, že odborníci jsou na tyto zdravotní komplikace zvyklí. Ani váš případ je nemůže zaskočit. Inkontinenci řeší každý den. A pokud si říkáte, že jste o tom ještě nikdy od nikoho neslyšeli, není to třeba jen tím, že se mu problém také nechtělo ventilovat? Svěřte se někomu v rodině. Sdílená starost bývá následně poloviční. Hodně se vám uleví a třeba společně přijdete na to, jak postupovat. Osvěta této zdravotní komplikace je v dnešní době už poměrně velká. Na internetu se dozvíme první poslední.

1.Navštivte lékaře: Ten vás v první řadě pošle na odborné vyšetření na urologii.

2.Nebojte se lékařského vyšetření

Pocit toho, že nevíte, co se s vámi bude dít, vás může zbytečně blokovat. Samotné vyšetření se však většinou skládá z několika jednoduchých a nebolestivých anamnéz. Doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D. přednosta urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava vysvětluje, co můžete očekávat: „Lékař vede s pacientem rozhovor, během něhož zjišťuje, kdy se inkontinence objevila poprvé, za jakých okolností se objevuje a jak je závažná. Lékaře také zajímají případné další nemoci a léky, které pacient užívá. Poptá se na další okolnosti, které by mu pomohly objasnit typ inkontinence. V další fázi se provádí odběr moči k vyloučení infekce močových cest nebo jiných patologií. Velmi důležitou součástí diagnostiky je vyplnění tzv. mikčního deníku, kdy si pacient zapisuje během 24 hodin kdy a kolik tekutin vypije a kdy a kolik moči vyloučí. Tyto informace zásadním způsobem pomáhají v určení typu inkontinence. Potom zpravidla následuje lokální vyšetření močové trubice a močového měchýře pohledem a pohmatem. Již na základě tohoto jednoduchého, rychlého a nebolestivého vyšetření je mnohdy možné určit, zda se jedná o stresovou inkontinenci nebo urgentní inkontinenci a je možné navrhnout způsob léčby.“

1.Díky lékařskému vyšetření budete vědět, jaký stupeň inkontinence se vás týká a na základě toho si také můžete vybírat vhodné inkontinenční pomůcky. Ty je v dnešní době možné pořídit naprosto diskrétně přes eshop. Pro lehký stupeň inkontinence vám postačí inkontinenční vložky. Rozlišujeme vložky pro ženy a vložky pro muže. Pokud vás však trápí střední nebo těžký stupeň inkontinence, sáhněte raději po plenkových kalhotkách. Mají vyšší savost a ochrání vás tak před promočeným oblečením. Plenkové kalhotky rozlišujeme navlékací a zalepovací. Zatímco navlékací plenkové kalhotky využijí především mobilní aktivní osoby, zalepovací kalhotky jsou vhodné i pro ležící pacienty nebo pro použití v noci. Některé druhy kalhotek je možné použít dokonce i pro inkontinenci stolice.

Jak na to?

Pokud vás trápí stresová inkontinence (únik moči při kašli, smíchu, kýchnutí nebo zvedání těžkých předmětů), doporučí vám lékař cviky na posilování pánevního dna. Je dobré vědět, že se může jednat o „běh na dlouhou trať“. Posilovat je zapotřebí pravidelně několikrát denně a to řadu týdnů až měsíců. Teprve potom můžete začít očekávat výsledky. V případě, že se váš stav nelepší, sdělte to svému lékaři. Možnosti léčby ani v tomto případě nejsou vyčerpané. Urolog vám může doporučit miniinvazivní operativní zákrok, který bývá velmi efektivním řešením. Jestliže vás trápí urgentní inkontinence (únik moči při nepřekonatelném nucení na močení), probíhá léčba většinou za pomoci medikamentů. V každém případě se nenechte odradit prvotními neúspěchy. Zdraví máte pouze jedno, a to si zaslouží trochu vaší pozornosti. Proto nenechávejte svoji inkontinenci osudu a řešte ji.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář