Jsou Češky při sexu zodpovědné?

I ten nejzodpovědnější člověk čas od času zapomene a nechá se unést  bezstarostností. Problém nechráněného styku se přitom zdaleka netýká jen mladých, kteří se na podzim vracejí do školních internátů a na vysokoškolské koleje. Jde i o vysoké riziko onemocnění pohlavními chorobami. Naštěstí v případě nechtěného početí spoléháme na záchrannou brzdu. Takzvanou „pilulku po“, která při požití do 72 hodin předejde otěhotnění. Jak moc ale české ženy tuto možnost znají a využívají?

 

Průzkum proběhl ve 14 zemích včetně České republiky se na tuto a další otázky tázal 6600 žen ve věku 15 až 49 a vyzpovídal také 520 farmaceutů. Že je nutné  po nechráněném sexu použít nouzovou antikoncepční pilulku, si myslí 45 procent žen v Čechách. To je o pět procent méně žen, než činí průměr v ostatních zemích.

 

„Co bych dělala, kdyby se mi přihodilo něco podobného? Hned ráno bych, ať se děje cokoliv, sehnala a užila pilulku po,“ shoduje se skoro 30 procent Češek.  Necelá čtvrtina českých žen (24 procent) by si pilulku obstarala jen v případě, že by jim, v závislosti na menstruačním cyklu, hrozilo vysoké riziko otěhotnění. Metoda vypočítávání plodných dnů je ale značně riskantní. „Metoda neplodných dnů je ze všech antikoncepčních metod nejméně spolehlivá. Ročně otěhotní 25 procent žen spoléhajících na tuto metodu. Většinou totiž neexistuje přesný menstruační cyklus, není tedy možné matematicky přesně určit ovulaci,“ upozorňuje gynekolog Jiří Dvořák s tím, že podobně riskantní je metoda přerušované soulože.  Při tomto druhu antikoncepce otěhotní ročně dokonce 27% žen.

 

A jak by se po riskantním sexuálním styku zachovaly ostatní ženy, které se zúčastnily průzkumu? Osm procent z nich by se poradilo s někým z rodiny či s kamarádkou, 10 procent s internetem a celých 35 procent by zašlo ke gynekologovi. Zde však hraje hlavní roli čas. Záchrannou tabletku je třeba použít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin. S vyšším časovým odstupem riziko otěhotnění vzrůstá. Pokud k „nehodě“ dojde v pátek večer, uplyne do pondělní návštěvy ordinace spoustu času. Pohotovostní antikoncepce je naštěstí dostupná ve většině lékáren bez lékařského předpisu. Bez receptu si ji koupí pouze ženy a dívky od 16 let na základě předložení osobního dokladu. Dívky, kterým ještě nebylo 16 let, navštíví lékaře a požádají vystavení receptu.

 

Jak se na užití „pilulky po“ dívají lékaři? „Pohotovostní antikoncepci, kam patří i Escapelle, může bez problémů používat většina žen. Existují však stavy a onemocnění, při kterých se pilulka použít nesmí, například při alergii na léčivo nebo některou z pomocných látek. Ženy s těžkou poruchou jater nebo s chronickým zánětlivým onemocněním střev by se měly před použitím „pilulky po“ poradit se svým lékařem. Jinak jde ale o nepoměrně menší zásah do organismu, než v případě nutnosti umělého přerušení těhotenství,“ vysvětluje Dvořák. Mechanismus účinku Escapelle spočívá v zabránění ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). Dochází také ke změně děložní výstelky a tím je zabráněno uhnízdění vajíčka v děloze. Pokud však již došlo k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, „pilulka po“ nebude účinkovat a nijak neovlivní započaté těhotenství.

 

Z průzkumu přitom vyplynulo, že potrat někdy v životě absolvovalo 13 procent dotázaných a 4 procenta oslovených Češek by jej v případě nechtěného těhotenství zvažovalo či rovnou zvolilo. Tento zákrok však bývá spojen se zdravotními i psychickými problémy. „O tabletce po jsem se, bohužel, dozvěděla až pozdě. Jen jsem doufala, že z mého ´úletu´ se spolužákem nebude průšvih. Ale byl. A v sedmnácti vychovávat dítě? Raději jsem zvolila potrat. Dnes mám naštěstí dvě děti, i když tak trochu vymodlené. Ale stále mívám čas od času výčitky, že jsem si tenkrát to dítě nechala vzít,“ svěřuje se dvaatřicetiletá Romana.

 

Více informací o rychlém a bezpečném řešení „nehod“ naleznete na stránkách www.escapelle.cz, u vašeho gynekologa či lékárníka.

 

AUDIO: Kolínský gynekolog Jiří Dvořák chválí mladé ženy a dívky, protože potvrzuje, že jsou zodpovědné během sexu a když se stane nehoda, doručuje pilulku „po“. Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář