Nepovedené operace v estetické chirurgii

Se zvyšujícím se počtem estetických plastických operací roste i počet těch nepovedených. Upozorňuje na to Česká společnost plastické chirurgie. Na opravu chodí nejčastěji lidé po operaci očních víček, prsou nebo po odsátí tuku.

Je třeba říci, že bezpečnost estetických operací se v posledních letech zvýšila. Zdokonalily se operační postupy a i kvalita implantátů /prsní silikonové implantáty, anatomické implantáty s bezpečnějším kohezivním gelem/.

Předseda České společnosti plastické chirurgie docent Luboš Dražan odhaduje, že opravnou operaci podstupuje zhruba pět procent pacientů. 

Část z nich připadá při nebo těsně po operaci (např. krvácení, infekce, porucha hojení rány atd.), ostatní pak na opravy z estetických důvodů.

Kdo hradí opravu?

Nejčastěji jsou náklady na opravné operace zahrnuty v ceně výkonu. Každá operace, i ta provedená zkušeným plastickým chirurgem správným způsobem – lege artis, má rizika komplikací a v určitém procentu se skutečně vyskytují. Pacientka má právo na informace o možných rizicích, konzultující lékař je pacientce předem vysvětlí. Pacientka by měla přijetí informací stvrdit podpisem tzv. „informovaného souhlasu“.

Riziko nepovedeného zákroku roste u lékařů bez atestace

Pacientka by se před operací měla přesvědčit, že její budoucí operatér má atestaci z plastické chirurgie. Měla by si také dopředu zjistit, jaké jsou na lékaře ohlasy. Jakou má pověst. Nejlepší je mít někoho, kdo osobně doporučí chirurga.

Certifikováno pro plastickou chirurgii by mělo být i zařízení, ve kterém se operace provádějí. 

Ročně plastičtí chirurgové v České republice operují 20 až 30 tisíc lidí.  

Zákroky v rukou amatérů

Důvodem, proč řada klientů podstupuje estetické zákroky, je často nižší cena nebo snadná dostupnost. Neřeší přitom to, zda je klinika opravdu registrovaným zdravotnickým zařízením, a proto zákrok absolvují klidně i v kosmetických salonech. Není výjimkou, že výkony, které patří do rukou lékaře, provádějí zdravotní sestry anebo kosmetičky.   

Výběr nejčastějších požadavků pacientů v oblasti estetické chirurgie

  • Úprava horních a dolních víček
  • Odsátí tuku (liposukce) z libovolné části těla
  • Zvětšení, zmenšení či modelace prsů
  • Operace odstátých boltců
  • Úprava nosu
  • Odstranění převislého břicha, převisů paží či vnitřních stehen
  • Zvednutí obočí (eye brow lifting)
  • Operace stárnoucího obličeje (face lifting)
  • Modelace stydkých pysků (labioplastika)

AUDIO: Co nám o nepovedených operacích sdělil docent Luboš Dražan, předseda České společnosti plastické chirurgie ČLS JEP, z kliniky plastické a estetické chirurgie Brno .

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář