Obezita je velký zdravotní problém. Jak může pomoci bariatrická operace?

Komplikuje banální životní aktivity a mnohdy stojí i za závažnými zdravotními obtížemi, jako je diabetes 2. typu. Řeč je o extrémní obezitě – BMI nad 40, kterou v České republice trpí 1,5 %, lidí. Naději dává pacientům bariatrická chirurgie, která vedle toho, že dokáže například zmenšit objem žaludku a odstranit tak „hormony hladu“, může přispět i ke kompenzaci, nebo dokonce k vyléčení ) cukrovky. 

Výskyt obezity se od roku 1980 ve většině evropských zemí ztrojnásobil a statistiky nasvědčují tomu, že do roku 2030 bude obézních více než polovina Evropanů. Varující je také stav v České republice: problém extrémní obezity se u nás týká asi 150 000 lidí.

Efektivní řešení pro pacienty, kteří trpí těžkou obezitou, poskytuje bariatrická operace – chirurgická léčba obezity, například zmenšením žaludku a částečným odstraněním takzvaných „hormonů hladu“.

Člověk se zmenšeným žaludkem začne přijímat méně potravy a také se rychleji zasytí. Ve spojení se změnou životního stylu jde o vhodný způsob, jak redukovat tělesnou hmotnost a vyvarovat se dalších zdravotních obtíží – obezita mnohdy vede k vysokému krevnímu tlaku, zvyšuje riziko mrtvice a infarktu a nezřídka stojí i za vznikem potíží se zády a klouby.

Úspěšnost chirurgické léčby obezity také ovšem závisí i na dodržování předepsané životosprávy.   Pacient po bariatrii by měl celoživotně jíst častěji malé porce a dodržovat doporučený pitný režim. V případě nedostatku vitaminů a minerálů je nutné, aby tyto látky pravidelně doplňoval. Doporučuje se i pravidelná pohybová aktivita, samozřejmostí je pak celoživotní obezitologické sledování.

Na problematiku extrémní nadváhy upozorňuje kampaň „Za lehčí život“.. Varuje před zdravotními riziky spojenými s obezitou a informuje o možnostech účinného řešení tohoto problému. Zabývá se nejen přebytečnými kilogramy, ale i úskalími ve zdravotní, sociální, emoční a materiální rovině, která se s extrémní obezitou pojí.  Snaží se tak ulehčit život lidem, kteří se dlouhodobě potýkají s vysokou nadváhou. Více o kampani na www.zalehcizivot.cz.

AUDIO rozhovor: Co jsme o obezitě více dozvěděli od docenta Pavola Holeczyho z obezitologického centra?

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář