Objevte léčivé účinky česneku pro naše tělo

Plod česnek, který je původem ze střední Asie, se již po staletí hojně používá jako dochucovadlo v pokrmech. Nicméně se jedná i o významný zdroj cenných látek. V tradiční čínské medicíně se využívá pro jeho antiseptické účinky, ale jeho zázračných účinků je podstatně více. Podívejte se, jak ho využít.

Léčivé účinky česneku

Česnek obsahuje mnoho významných látek, které jsou důležité pro naše tělo – vitamíny skupiny B a C, draslík, hořčík, vápník, jód, železo. Dále pak v něm najdeme i flavonoidy, které snížují krevní tlak a hladinu cholesterolu. Díky látkám, které obsahuje, dokáže posílit imunitu, udržet bakteriální rovnováhu, hojit rány, snížit stres a dokonce i riziko rakoviny. Skvěle poslouží i proti plísňovým infekcím.

Jak na něj?

Nejlepší je česnek použít čerstvý, tak neztratí žádnou z jeho důležitých látek. Uchovávejte ho v pokojové teplotě a nedávejte do lednice. V domácí léčbě se často užívá proti bolesti v krku, nachlazení, kašli, rýmě, chřipce, žaludečním potížím a k celkovému pročištění. Máme pro Vás pár tipů, jak ho využít!

Proti bolesti v krku, chřipce a nachlazení

Česnekový čaj vám nejlépe uleví od těchto problémů. Prolisujte jeden stroužek česneku a další dva pouze nasekejte, přidejte zázvor a čerstvou mátu. Zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 6 minut. Poté přidejte med a citronovou šťávu podle chuti. Čaj můžete pít teplý i za studena, ovšem už by se neměl po druhé ohřívat, jinak ztratí své účinky.

Pro vyčištění střev a celkovou detoxikaci těla

Každé ráno byste si měli odšťavnit zeleninovou šťávu. Jelikož se skládá z velmi aromatických potravin, doporučujeme pouze takzvaný „panák“. Odšťavněte si 40 g zázvoru, 5 stroužků česneku a jednu cibuli. Přidejte trochu kurkumy, ta má silné protizánětlivé účinky. Nápoj je sice velmi silný, ale zaručené vás po ránu nakopne a dodá plno energie! A ne jenom to. Posílí vaši imunitu a pročistí trávící a vylučovací soustavu.

Proti bradavicím, aftům a oparům

Česnek si buď nastrouhejte anebo rozmačkejte. Přiložte na postižené místo a nechte působit. V puse alespoň po dobu 20 minut. Pokud budete léčit bradavice, postihnuté místo obmotejte ještě šátkem a necte působit až po dobu několika hodin

Na co si dát pozor

Ten, kdo není na česnek příliš zvyklý, by měl začít s konzumací velmi opatrně. Nejprve sledujte jeho účinky na vašem těle a poté postupně můžete přidávat dávku. Osoby se zvýšenou hladinou cholesterolu by měli nejdříve opatrně přidávat mírnější látky jako jsou omega – 3 mastné kyseliny nebo lecitin. Až později můžete zařadit i léčivé účinky česneku.

 

Napsala Michaela Procházková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář