Nedostatek tekutin ovlivňuje psychiku člověka

Nedostatek tekutin má vliv nejen na fyzičku, ale negativně ovlivňuje paměť, soustředěnost, schopnost reagovat na podněty a měnící se situace. Ovlivňuje také změnu nálad. Už 2% dehydratace organizmu zhoršuje pozornost, okamžité reakce i schopnost vlastního úsudku.

EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) doporučuje 2-2,5 litu denního příjmu tekutin. Tekutiny vhodné jsou nealkoholické nápoje (voda, mléko, čaj, ovocné šťávy a džusy). K celkovému příjmu vody pomáhají i potraviny, nejvíce polévky, ovoce a zelenina.

Dehydratace může způsobit vážné komplikace zejména u seniorů, kteří nemají pocit žízně a potřebu doplnit energii jídlem či pitím. Ke zvýšení chuti k pití poslouží různé příchutě a i barvy nápojů.

„V horkých dnech mohou být děti častěji dehydratovány, což se může záhy projevit bolestmi hlavy či únavou. Nezapomínejme na to, že se děti v létě daleko více hýbou, takže spotřeba vody jako chladicí tekutiny je daleko vyšší,“ zdůrazňuje RNDr. Pavel Suchánek, výživový specialista a doporučuje: „Chybějící tekutiny doplňujte především vodou. Není důležité, zda je perlivá, nebo neperlivá, záleží na tom, která dětem více chutná, a jsou jí tedy schopny vypít víc. Přidejte i menší množství minerálních vod, opět není rozdíl, zda jsou sycené, nebo nesycené. Do pitného režimu patří i menší množství cukrem slazených nápojů, zejména pokud děti sportují nebo jsou na výletě.“

Studie také prokázaly nárůst chyb u řidičů během delších jízd v případě již mírné dehydratace.

„Cestování v horkém autě může vést k velkým ztrátám vody vlivem pocení nebo díky proudícímu vzduchu z klimatizace vozu. Zejména pokud je cesta dlouhá. Je nutné dodržování pitného režimu během jízdy. Již mírná dehydratace může poškodit fyzičku i výkonnost mozku, zpomaluje reakce, snižuje soustředění a zvyšuje riziko mikrospánku. Proto pravidelné doplňování tekutin zabraňuje únavě řidiče. Podle posledních výzkumů jsou citlivější na dehydrataci a z ní plynoucí možné chyby, překvapivě ženy,“ uvádí Suchánek.

Jak poznat dehydrataci?

Mírná dehydratace: (ztráta přibližně 1% tělesné hmotnosti). Příznaky: žízeň, bolest hlavy, malátnost, závratě, pocit únavy a letargie. Stačí hodina pohybové aktivity v teplém prostředí bez napití.

Střední dehydratace: (ztráta přibližně 4% tělesné hmotnosti). Příznaky: sucho v ústech, úbytek moči, letargie, zvýšený tlukot srdce, ztráta pružnosti kůže.

Těžká dehydratace: (ztráta 10% či více tělesné hmotnosti). Příznaky: extrémní pocit žízně, absence moči, rychlé dýchání, výkyvy psychiky, pocity chladu, vlhká pokožka. Vážná dehydratace je život ohrožující stav, který může skončit úmrtím člověka.

AUDIO: Nedostatek tekutin a klimatizace v autě mohou nabourat řidiči pozornost, vysvětluje RNDr. Pavel Suchánek, výživový specialista.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář