Mléko a zdravá krásná pleť

Je prokázáno, že až 50 % změn na kůži je ovlivněno nesprávným životním stylem. Zhruba z poloviny máme tedy za stav naší pokožky zodpovědnost. Výzkumy dokazují, že pleti velmi svědčí konzumace mléka a mléčných výrobků.

 

Naše tělo si všechno pamatuje, a pokud něco zanedbáme, vrátí nám to i s úroky. Jestliže například nepřijímáme dostatečné množství vitamínu B6, praskají nám často koutky. Nedostatek zinku v dětském věku může způsobit různé ekzémy či lupénku.

 

Probiotiky nejen na atopický ekzém

 

Probiotika jsou živé doplňky stravy, jež pozitivně ovlivňují mikrobiální střevní rovnováhu. „Řada studií dokázala, že zvyšují odolnost našeho organismu. Najdeme je především v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou například jogurty, zákysy, kefíry,“ zmiňuje odbornice z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady lékařka Monika Arenbergerová. „Výzkumy dokonce prokázaly, že pokud užívají probiotika těhotné a kojící ženy, působí to co by prevence atopického ekzému u jejich dětí.“

 

Probiotika kromě zmírnění alergických projevů u dětí zároveň obnovují střevní mikroflóru po užívání antibiotik, mají protinádorový účinek, nebo jsou prevencí respiračních onemocnění (nachlazení, chřipka) a infekcí močového ústrojí.

 

Přírodní „mléčná“ kosmetika

 

Mléko a mléčné výrobky jsou skvělé nejen k využití zevnitř, ale i zvnějšku. „Odnepaměti se mléko a syrovátka používají ke koupelím. Jsou bohaté na vitamín B, proteiny a minerály. Naši pokožku příjemně zjemňují a zvláčňují, dodají ji lesk a jemnost.“

 

Další z možností, jak využít produkty z mléka, jsou pleťové masky či vlasové zábaly. „Není nic jednoduššího než smíchat bílý jogurt s trochou medu a žloutkem a aplikovat tuto masku na obličej. Vlasy skvěle vyživíme směsí mléka, žloutku, medu a olivového oleje,“ upřesňuje dermatoložka.
A co když se vám někdy spálí obličej od sluníčka? „Vyzkoušejte osvědčený recept jižanských zemí – bílý jogurt bohatý na probiotika. Nejenže chladí, ale posiluje i lokální imunitu kůže a urychluje hojení. Na spáleniny pomáhají i obklady z mléka či potření postiženého místa tvarohem.“

 

Aby byla naše kůže zdravá, nesmíme zapomínat na:

 

  • vitamín A (žloutky, mrkev, játra, tuky v mléčných výrobcích a zelené potraviny)
  • esenciální mastné kyseliny (mandle, vlašské ořechy, ryby, klíčky)
  • zinek (ustřice, mrkev)+B-vitamíny+kyselinu listovou+dostatek neslazených tekutin

 

A čemu bychom se měli raději vyhnout :

 

  • UV záření, alkoholu, kouření, nedostatku spánku a smogu!

 

„Je dokázáno, že kuřák, který se vystavuje denně pravidelně více než 2 hodiny slunci, má více než jedenáctkrát vyšší riziko vzniku vrásek než nekuřák, jenž pobývá na slunci sporadicky,“ varuje dermatoložka.

 

„Když bychom to shrnuli, mějte na mysli, abyste dodržovali pitný režim a přijímali kvalitní stravu plnou probiotik. Denně jsou doporučovány 2-3 porce mléka či mléčných výrobků,“ uzavírá Mudr. Monika Arenbergerová v rámci projektu Bílé plus. Více najdete na www.bileplus.cz

 

Co je  nejlepší pro naší pokožku? Které mléčné výrobky jsou nejvhodnější proti alergiím ?…s radou přichází odbornice z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady lékařka Monika Arenbergerová.(foto)

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář