Polovina Čechů má z cukrovky obavy. Životní styl ovšem mění velmi neradi.

To vyplývá mimo jiné z průzkumu, který provedla agentura Millward Brown. I když léčba cukrovky prošla za posledních pár let ohromnými změnami a nová generace inzulínů umožňuje hlídat hladinu cukru v krvi mnohem efektivněji. Navíc významně snižuje riziko hypoglykémie. Lékaři tak doufají, že pohodlnější léčba motivuje více pacientů, aby převzali odpovědnost za své zdraví a dodržovali léčebné cíle.

Diabetes nebolí, ale může mít tragické následky

Z průzkumu agentury Millward Brown také vyplynulo, že pouze polovina dotazovaných si uvědomuje, že je možné cukrovce předcházet. „Devět z deseti dotazovaných pije několikrát do týdne slazené nápoje a stravuje se zhruba jednou měsíčně ve fast foodu. Stejný počet lidí si dá několikrát do týdne alkohol a sladkosti,“ přibližuje Veronika Vackeová. Naopak sportovat alespoň několikrát v měsíci se daří pouze polovině Čechů.

Právě doporučení, jak změnit životní styl, omezit příjem kalorií a začít se více hýbat, si u lékaře vyslechnou asi všichni cukrovkáři. Většina jejich slibů však nevydrží dál, než za dveře ordinace. „Mnozí už cestou od lékaře recept vyhodí. Nechtějí být léčeni, cukrovka je zpočátku nebolí, mají pocit, že to nepotřebují,“ přibližuje realitu přední český diabetolog Doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. .

Třetina lidí v zemi nechodí na preventivní prohlídky tak, jak je potřeba. A téměř polovina nezná svoji hladinu cukru v krvi

Diabetem trpí podle odborných odhadů přes milion Čechů. Lékaři jim doporučují začít s léčbou co nejdříve. Zjistilo se totiž, že intenzivní léčba cukrovky, pokud s ní pacient začne hned v počátku nemoci, oddaluje vznik komplikací, jako jsou slepota, nemoci srdce a ledvin nebo nutné amputace dolních končetin. „Největší rizika cukrovky spočívají právě v pozdních komplikacích. Ta se sice rozvíjejí až po řadě let trvání diabetu, ale hrozně moc záleží na tom, jak dobře cukrovku léčíme v prvních letech. Tělo si to pamatuje a podle toho se pak komplikace projeví více, nebo méně. Proto se tolik snažíme pacienty zachytit včas a začít je hned léčit,“ vysvětluje doktor Prázný. Pokud se pacient neléčí, objeví se komplikace velice brzo. Léčba a správná životospráva je naopak dokáže pozdržet až o desítky let.

Neléčený diabetes však může mít tragické následky. Předcházet jim pacienti mohou tím, že se budou snažit o vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Což není vůbec jednoduché.

„Pokud pacient na lék zapomene, bude ležet na gauči a sem tam si zobne sušenku, cukr stoupne,“ vysvětluje docent. U běžných diabetiků 2.typu, kteří v léčbě pokračují, se jeho hladina během dvou dnů zase srovná. „Za roky trvání cukrovky se to ale nasčítá, a pak se může snáz projevit komplikace,“ varuje lékař. Druhým extrémem pak je hypoglykémie. Hrozí v situaci, kdy pacient svůj užije lék, ale zapomene přitom jíst, nebo má velký energetický výdaj. Cukr pak razantně poklesne. Ani jedno není ideální stav.

S inzulinem začněte co nejdříve

Naději dávají nové inzulínové léky. “Čeští pacienti mají už k dispozici nový inzulínový lék, u nějž se inzulín uvolňuje postupně a tím se minimalizuje riziko hypoglykémií. U pacientů, kteří tyto léky dostali,  takřka o polovinu poklesly hypoglykemické příhody,“ vysvětluje lékař.

Nová generace inzulínu se totiž podává předplněným injekčním perem. Po aplikaci se pacientovi vytváří v podkoží jakési depo, které inzulin uvolňuje pozvolna po dobu 24 hodin. Pacient tak nemusí stále řešit kompromis svým léčebným cílem a rizikem hypoglykémie, jako při klasické léčbě.

Nedávné vývoje v léčbě cukrovky zároveň dokázaly, že inzulín zdaleka není řešení jen pro těžké diabetiky. Naopak. Dříve se lékaři zaměřovali hlavně na pacienty, u nichž se už objevily potíže související s cukrovkou. Nyní odborníci doporučují zahájit léčbu inzulínem dříve a neponechávat pacienty „na prášcích“ v situaci, kdy tato léčba nijak nepřispívá k dosažení jejich léčebných cílů.

Jak si počínat při hypoglykémii?

Diabetik, který si všimne příznaků hypoglykémie (pocení, třes, nevolnost, bolest hlavy, úzkost, závratě), by měl nejdříve zamířit ke glukometru. Zjistit, zda je hodnota cukru skutečně nízká. Pokud ano, pomůže vypít sladký nápoj. Pití se vstřebává rychleji než jídlo. Takže sladký čaj dodá energii rychleji, než například čokoláda, která se v žaludku rozpouští dlouho. Poté je dobré do sebe dostat komplexní cukry, stačí krajíček chleba.

Při těžší hypoglykémii může nastat porucha vědomí nebo úplné bezvědomí. Pak mozek diabetika vypíná, protože nemá palivo (=cukr). Stejně tak je vyřazen z provozu polykací reflex, takže v této chvíli už sladký nápoj nepomůže. Zavolejte záchranku. Můžete také vložit mezi dáseň a tvář pacienta kostku cukru. Bude však trvat déle, než se rozpustí. A pozor na vdechnutí. Dýchací reflex totiž zůstal na rozdíl od polykacího zachován.

Pacientům pomáhají mobilní aplikace

Podle odhadů trápí cukrovka zhruba 370 miliónů lidí na celém světě. Život jim mohou usnadnit mobilní aplikace, které odborníci pro tyto pacienty vyvíjejí. Většina z nich se zaměřuje na zdravý životní styl a nahrazuje diabetikovi deníček, kam zaznamenává své hodnoty. Jiné už dokáží sledovat i hladiny glukózy v krvi, užívání inzulinu, výživu, či fyzickou aktivitu. Další aplikace umí ohlídat správné dávkování léků. Jiné zase prostřednictvím mobilu ovládat inzulínovou pumpu. Fantazie vývojářů asi neznají hranic.

Vedle dietního režimu však cukrovkáře trápí také nutnost pravidelného užívání léků. Vynechání dávky je velice časté. V tom může českým pacientům pomoci aplikace Lékárnička, kterou vyvinula společnost Sanofi. Připomene, kdy si vzít lék a v jakém množství, upozorňuje na zmeškanou dávku a zároveň hlídá, zda pacientovi nedochází zásoby léku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář