Porod s asistentkou je možný jen v nemocnici, doma ne

Ženy mohou rodit v porodnici bez lékaře, jen s porodní asistentkou, a zdravotní pojišťovna to zaplatí.

„Naopak porod doma s porodní asistentkou pojišťovna nehradí“, zdůrazňuje náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. České zákony porod doma nezakazují, ženy si ale musejí péči samy zaplatit. Novinkou je ambulantní porod, žena odchází s novorozencem z porodnice dřív než za doporučených 72 hodin.
„Vycházíme vstříc relativně malé skupině žen, které chtějí rodit jen s porodní asistentkou. Víme, že naprostá většina žen si nepřeje nic měnit a chtějí dál rodit za přítomnosti lékaře. Tato možnost zůstane zachována,“ uvádí Polák a dodává, že jako realista ví, že část žen, které chtějí rodit doma a převzít zodpovědnost i za případnou smrt dítěte, tato změna do porodnice nepřivede.

Doktor za dveřmi

Žena si nevybírá jakoukoliv porodní asistentku, ale jen tu, která má smluvní vztah s porodnicí, kde žena chce rodit. Rodička přijde do porodnice jako dosud, lékař ji vyšetří, posoudí její zdravotní dokumentaci a ujistí se, že nehrozí komplikace. Dostaví se jen na přivolání porodní asistentky, v případě, že se porod začne komplikovat. Dostupné budou potřebné léky i přístroje.

Ke zkrácení pobytu v porodnici Polák říká, že nadále platí doporučení, aby ženy zůstaly pod odborným dohledem 72 hodin po porodu. Jde hlavně o bezpečí novorozence, u něj se může náhle stav zhoršit. Žena při propuštění písemně odvolá souhlas s poskytnutím péče novorozenci, který podepsala při přijetí, a dva svědci potvrdí, že ji lékař poučil o rizicích předčasného odchodu.

Žena při odchodu dostane návod, že do 24 hodin musí dítě vyšetřit pediatr či neonatolog a musí mu být proveden odběr krve na screening dědičných poruch a dalších nemocí. Další změna je v tom, že porodnice už nehlásí předčasný odchod ženy s novorozencem orgánu sociálně právní ochrany dětí

AUDIO: Odpovědnost za péči při porodu nadále nese nemocnice. Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák představí dvě letošní novinky, které se týkají jak porodu, tak i po porodní péči.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář