Probiotika mají příznivý vliv na naši imunitu

Zažíváme období mikrobiomové genocidy, přerušuje se přenos z maminky na dítě. Mohou za to porody císařským řezem i nadužívání antibiotik, která vyvraždí některé nepřátelské, ale i přátelské bakterie, varuje odborník na mikrobiální kultury. 70 procent naší imunity se skrývá ve střevech, poškození střevního mikrobiomu má vliv na imunitu a alergie. Nevhodně zvoleným probiotikem můžete potíže zhoršit, proto se jako první na světě zaměřujeme na vývoj individualizovaných probiotik.

Individualizovaná probiotika- nový trend v probiotické suplementaci. Světový unikát vznikl v České republice

Vybíjení přátelských bakterií v našich střevech v důsledku užívání antibiotik, nevhodné stravy plné konzervantů a různých chemikálií vede k narušení rovnováhy střevní mikroflóry. Tato tragédie bakteriálního světa odehrávající se v útrobách každého Evropana, Číňana či Američana je hlavním důvodem, proč vzrůstá počet pacientů, kteří mají chronické problémy s imunitou, trávením, trpí cukrovkou, obezitou nebo depresemi. Vedle standardní konvenční léčby, která je často zaměřena na zmírnění příznaků onemocnění se stále více vědeckých týmů zaměřuje na výzkum mikrobiomu a jeho ovlivnění.  Většina dnešní populace už také ví, že důležitou cestou k záchraně a obnově narušeného mikrobiomu jsou probiotika. Tyto bakterie-záchranáři průkazně na základě stovek klinických studií mohou zachraňovat a obnovovat narušený střevní bakteriální mikrosvět.  Ten je u zdravého člověka tvořen přibližně 1,5 kg bakterií a obsahuje až tisíc bakteriálních druhů. U cestovatelů jsme paradoxně schopni v ojedinělých případech detekovat i vice než 2000 druhů, ale to je skutečně extrém. Při narušení střevního mikrobiomu nedochází ke snížení jeho hmotnosti, ale ke snížení rozmanitosti. Nezřídka se stává, že při molekulární analýze identifikujeme ve střevě pacienta i méně než 700 druhů namísto ideální tisícovky. Často se  setkáme, např. u pacientů pro léčbě širokospektrými antibiotiky, i s redukcí počtu bakteriálních druhů na méně než 500.

Do dnešní doby existovala jediná možnost, jak do střeva doplnit ty správné bakterie. Tou byla návštěva lékárny nebo prodejny zdravé výživy a zakoupení průmyslově vyráběných probiotik, kterých farmaceutické firmy vychrlí statisíce každý den. V dnešní době však víme, že neexistuje univerzální léčivo, že neexistuje univerzální dieta a neexistují univerzální probiotika. V čem jsou tedy individualizovaná probiotika výjimečná a čím se odlišují od běžných komerčních probiotik?

Individualizovaná probiotika, jsou vždy namíchána podle individuálních potřeb konkrétního klienta, tzn. pro každého uživatele je samostatně vybrána nejoptimálnější kombinace probiotických kmenů a ta je laboratorním specialistou po řízené homogenizaci plněna v kontrolovaných podmínkách do speciálních enterosolventních kapslí. Hlavním kritériem pro formulaci produktu je vždy výsledek molekulární analýzy mikrobiomu klienta. Díky tomu se do střeva dostává požadovaný mix probiotik, která dokážou působit mnohem účinněji než probiotikum univerzální. Každý z nás má odlišné složení střevních bakterií.

Během analýz mikrobiomů se nejčastěji setkáváme s tím, že je vymýcena převážná část bifidobakterií. Tyto bakterie dokonce u seniorů v řadě případů úplně chybí, a přitom u zdravých novorozenců tvoří až 90 % veškeré střevní mikrobioty. Individualizovaná probiotika doplní každou dílčí složku tak, aby byl střevní mikrobiom v optimální rovnováze.  Ve své podstatě se tedy jedná o přípravu unikátních mixů přátelských bakterií, které jsou speciální technologií plněny do kapslí a doplňují do střeva skutečně to, co v něm chybí. Vzhledem k tomu, že se jedná o individuální výrobu i přístup, jsou cíleně vybírány i kmeny testované na zvolenou diagnózu. U univerzálních běžných probiotik, často pacient dostane probiotikum, které vůbec „netuší“, jaké bakterie by mělo do střeva uživatele doplnit. Tímto rozhodně nechci kritizovat univerzální probiotika, jen zdůrazňuji, že zejména u vleklých a chronických potížích, kdy běžné probiotikum nepřináší očekávaný efekt, stojí za to  zvážit individuální přístup formou výroby probiotika na míru.

Podcast: Co k mikrobiomu a k probiotikům prozradil Šárce Málkoví  Dr.Petr Ryšávka, vedoucí výzkumu společnosti Medi Pharma Vision.

.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář