Včasné odhalení revmatoidní artritidy zachrání klouby

Revmatoidní artritida (RA) je záludná choroba, která postihuje hlavně klouby. Dokáže člověka těžce zmrzačit, pokud ji lékaři neodhalí včas. Ne vždy je snadné onemocnění rozpoznat. U řady pacientů dojde za tu dobu k nevratnému poškození kloubů.

Výsledky  celosvětového průzkumu mezi pacienty s RA ukazují, že většina pacientů má o této nemoci dobré znalosti, ale jen polovina z nich si uvědomuje, že poškození kloubů je nevratné.

Nemoc je velmi omezuje například při oblékání, vaření a při práci na zahradě. Má i neblahý dopad na jejich zaměstnání/kariéru či schopnost pracovat. Obecně platí, že po deseti letech trvání nemoci docílí 50% pacientů invalidity.

„Ačkoliv 91% pacientů v průzkumu uvádí, že dobře chápou závažnost onemocnění a potřebu jeho zvládání, většina z nich si mylně myslí, že absence bolesti znamená, že je nemoc pod kontrolou“, uvádí k výsledkům průzkumu prof. Karel Pavelka, Přednosta Revmatologického ústavu v Praze.

„K nástupu RA obvykle dochází u pacientů mezi 25. a 55. rokem, ačkoli k výskytu tohoto onemocnění může dojít prakticky v jakémkoliv věku“, uvádí prof. Pavelka a dodává: „Velice důležitá je pro nás časná diagnóza a spolupráce s pacienty na přípravě plánu zvládání tohoto závažného onemocnění.“

Většina pacientů pravidelně dochází k revmatologovi. Výzkum také ukázal nutnost plánu, jak nemoc zvládat, který vznikne ze spolupráce lékaře a pacienta. Má ho však něco málo víc než polovina postižených. Přístup specialistů – revmatologů bývá u RA klíčový. Dobrý lékař pacienta nejen léčí, ale dokáže mu i naslouchat a vysvětlit mu, co je pro něj důležité.

Pacienti  žijí s RA téměř dva roky,  než je u nich onemocnění diagnostikováno. RA nejčastěji postihuje klouby na prstech, na rukou a na kolenou. Obecně postihuje více ženy než muže.

Čeští pacienti jsou sdruženi v České asociaci pro revmatické choroby (CARD), která poskytuje bezplatné poradenství všem pacientům s revmatickými chorobami, informuje je o nových možnostech léčby a podporuje spolupráci mezi pacienty a lékaři.

Čím více jsme my, pacienti zapojeni do procesu zvládání svého onemocnění, tím větší kontrolu nad ním máme. Proto žádáme i ostatní, kteří žijí s revmatickým onemocněním, aby hovořili se svým lékařem a aktivně se zapojili do zvládání své nemoci,“ říká Karel Vedral, prezident České asociace pro revmatické choroby.

O revmatoidní artritidě

RA je chronické autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá vlastní zdravou tkáň a způsobuje v organismu chronický zánět napadající převážně klouby. Zánět způsobuje bolest, otoky a ztuhlost a v průběhu času ztrátu funkce kloubů, celkovou únavu a slabost.  Mnoho lidí například nedokáže s touto chorobou otevřít víčka u sklenice, zapnout knoflík při oblékání či stlačit kliku při odemykání dveří.

Mezi standardní léčbu RA patří podávání antirevmatických léků, chorobu modifikujících léků
(DMARDs). U pacientů s přetrvávající aktivitou onemocnění a selháváním konvenční léčby přichází v úvahu zahájení léčby biologickými léky, která je soustředěna do tzv. Center biologické léčby.

Více informací o revmatoidní artritidě mohou pacienti i veřejnost nalézt na www.bolestkloubu.cz.
Kontakt na pacientské organizace: www.card.cz, www.revmaliga.cz.

Příběh tanečnice Kateřiny

Už pátým rokem bojuje tanečnice Kateřina Šlégrová s nevyléčitelnou nemocí, RA. Onemocnění se začalo projevovat v jejích 29 letech.  První příznaky, tedy bolesti vazů v kolenou, ramenou a v zápěstích, přikládala nejprve fyzické námaze při tréninku a zkouškách v divadle.

Měla štěstí, že se dostala do Revmatologického ústavu.

Tady jí  docent  Ladislav Šenolt  diagnostikoval RA a nasadil efektivní léčbu. Od prvních příznaků k diagnóze uplynulo pouze šest měsíců. Kateřina se mohla dál věnovat své fyzicky náročné práci. Časem se s lékařem domluvila, jak to udělat, aby otěhotněla a měla dítě. Zdravá několikaměsíční Dorotka dokládá, že i s tímto závažným onemocněním je možné žít téměř normální, plnohodnotný život, pokud je ovšem včas a dobře léčené.

AUDIO: Jak se Kateřina Šlégrová pere s nemocí, která napadá klouby, způsobuje otoky a bolestivé záněty? To vám poví sama i to,  že dokonce donosila zdravou holčičku a po mateřské se chce vrátit do práce. Rozhovor si poslechněte ZDE

Zatím se neví, jak onemocnění vzniká. „Ví se ale, že u lidí, kteří mají k této nemoci dispozici, může onemocnění nastartovat například kouření. Vznik nemoci ovlivňuje i dlouhodobý stres nebo prodělaná infekce,“ říká revmatolog prof. Ladislav Šenolt.  

„Revmatoidní artritida je nemoc, která postihuje hlavně lidi kolem 40. roku věku, ale může se objevit v podstatě kdykoli,“ říká prof. Ladislav Šenolt a pokračuje: U žen se často projeví v období po porodu, a dokonce mohou touto chorobou trpět i děti. Důležité je nemoc odhalit co nejdříve, protože bez léčby dochází k trvalým změnám. Pacienti jsou léčeni tzv. syntetickými přípravky, které ovlivňují průběh nemoci, často se podávají i v kombinaci s glukokortikoidy.“

AUDIO: Co odhalil průzkum mezi pacienty? Je nutná rychlá diagnostika a pak správná léčba, aby to pacientovi pomohlo, který má prokázanou nemoc revmatoidní artritidu? To už vysvětlí docent Ladislav Šenolt z Revmatologického ústavu Praha. Rozhovor si poslechněte ZDE

 

AUDIO: Lékařka Libuše Mikolášová, neměla takové štěstí, protože její tělo zaznamenalo už mnoho bolesti a operací , protože choroba revmatoidní artritida nebyla v 80.letech rychle rozpoznána. Poslechněte si  příběh ženy, která se s nemocí srovnala. Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář