Chronické bolesti v bederní páteři – může jít o Bechtěrevovu nemoc.
Každý pátý dospělý trpí chronickou bolestí v oblasti beder. Včasná návštěva lékaře může zabránit trvalým změnám páteře a doživotnímu omezení hybnosti
Pokud bolest trvá déle než tři měsíce, považuje se za chronickou. Převážně jde o mechanickou bolest, jejíž příčinou je nadměrná zátěž či zranění. U 5 % pacientů se však bolestmi zad projevují zánětlivá revmatická onemocnění, obecně nazývaná jako spondyloartritidy. Postihují zejména mladé muže, kteří první příznaky často pocítí do 40 let a mnohdy je podceňují. I proto se někteří pacienti dozvědí správnou diagnózu až po 10 letech, kdy mezitím mohlo dojít k nevratnému poškození jejich páteře. Změnit to může lepší informovanost lékařů i pacientů.
Spondyloartritidy jsou systémová zánětlivá revmatická onemocnění, která postihují páteř, ale
i periferní klouby (ramena, kyčle a kolena) či úpony šlach (úpon Achillovy šlachy na patní kosti). Zánět může však zasáhnout i další orgány – nejčastěji oči (zánět duhovky, střední vrstvy oka), kůži (psoriatická artritida) a střeva (idiopatické střevní záněty). Bechtěrevovou nemocí trpěl například Karel Čapek či Jan Pavel II. Projevuje se zánětem v oblasti meziobratlových kloubů páteře (proto spondylitida), jenž ve svém důsledku vede ke kostnatění vazů a srůstům (ankylóze) mezi jednotlivými obratli.
„Důležité je bolesti v oblasti dolní páteře nepodceňovat, nemyslet si, že je zvládneme běžnými léky
na bolest, pravidelným cvičením či výměnou matrace. Pokud bolest trvá déle než tři měsíce, je třeba zajít ihned k lékaři. Zánětlivá bolest zad se projevuje zejména u mladých mužů, ale i u žen ve třetí věkové dekádě, má plíživý začátek, zlepší se rozcvičením a fyzickou aktivitou, ale naopak nedochází k žádnému zlepšení při odpočinku, a nemocný se zpravidla budí bolestí ve druhé polovině noci,“ vysvětluje prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., z Revmatologického ústavu v Praze.
AUDIO: Dlouhodobá bolest zad se nesmí podceňovat, tvrdí profesor Karel Pavelka z Revmatologického ústavu v Praze.
Pro Bechtěrevovu chorobu je kromě zánětlivé bolesti typické, že se páteř stává méně ohebná. Pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nepředkloní vůbec a u pozdního stádia páteř nabývá charakter zakřivené tuhé tyče. Může se objevit i bolest hrudníku a chronická těžká únava.
Jak probíhá léčba pacienta s Bechtěrevovou chorobou
„Včasná diagnóza a správná léčba dává pacientům velkou šanci na kvalitní život a zpomalení rentgenové i klinické progrese onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Leona Procházková, PhD., z FN u sv. Anny v Brně.
Pokud se pacient k revmatologovi nedostane včas, může dojít k nevratnému poškození páteře a kloubů, které vede až u poloviny pacientů k invalidizaci. Dalšími komplikacemi je například zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo osteoporóza. Neléčené onemocnění vede
i ke zkrácení délky života.
Léčba Bechtěrevovy choroby je komplexní, například v podobě pravidelného cvičení (nejlépe skupinové cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, ale i každodenní cvičení doma), rehabilitace, řádné edukace pacienta i psychoterapie.
Lékem první volby jsou nesteroidní antirevmatika, která zmírňují bolest a ztuhlost a mají mírný protizánětlivý vliv. Významným mezníkem v terapii Bechtěrevovy choroby je biologická léčba. Je určena pacientům s vysokou aktivitou onemocnění při neúčinnosti dosavadní terapie a je vedena v 29 centrech biologické léčby po celé ČR. Tato terapie umožňuje většině pacientů návrat do plnohodnotného života. Je účinná i v raných stádiích onemocnění, proto je časná diagnostika tak důležitá. Více informací najdete na www.bolestkloubu.cz.
AUDIO: Jak se odhalí Bechtěrevova nemoc, to poví revmatoložka Leona Procházková z FN u sv. Anny v Brně. Má bechtěreva a nová léčba mu zachránila život, říká 30 letý Tomáš Janeček
„S Bechtěrevovou nemocí jsem začal zápasit v 26 letech. Od té doby s ní žiji, a díky nové biologické léčbě, která mi zachránila život, jsem se vrátil k normálnímu životu. Už vím, co je to zázrak,“ říká Tomáš Janeček, zdravotnický záchranář z Brna.