Rozhovor s odborníky o prevenci a řešení vysokého krevního tlaku

Dne 17. května by každý z nás měl zbystřit a udělat něco pro své zdraví. Na toto datum připadá světový den hypertenze stanovený světovou ligou proti hypertenzi. Tento den upozorňuje na rizika spojená s vysokým krevním tlakem a vysvětluje, proč se hypertenzi říká „tichý zabiják“. 17. květen není o strašení a nabádání lidí k tomu, aby se o sebe báli a zbytečně se pozorovali. Je o uvědomění si skryté hrozby a o zodpovědném přístupu k vlastnímu zdraví.

Poslechněte si rozhovor s odborníky o prevenci a řešení vysokého krevního tlaku

Znám svá čísla

Takové následky jsou nečekané i z toho důvodu, že vysoký krevní tlak nebolí a menší příznaky nás předem nemohou varovat. Proto je důležité si krevní tlak kontrolovat. Předpoklady ke zvýšenému krevnímu tlaku mají zejména starší lidé, protože tlak s věkem stoupá, lidé trpící obezitou a ti kteří nedodržují zdravý životní styl. Nevyhýbá se ale ani mladým zdravým lidem, kde hlavní příčinou bývá i dědičnost nebo stres.

Jednou naměřená vysoká čísla nemusí znamenat, že člověk má vysoký krevní tlak. Krevní tlak je kolísavý a jeho nárůst může být vlivem krátkodobého stresu nebo třeba jen strachem z lékařského prostředí, který je nazýván jako syndrom bílého pláště. Aby byly naměřené hodnoty vypovídající, je třeba měřit se ve správnou chvíli i správným způsobem. V domácím prostředí jsme ve větším klidu než u lékaře, proto se jako jedno z řešení nabízí pořídit si tlakoměr domů.

Doma nebo u lékaře?

„K měření tlaku doma je potřeba klidné prostředí a klinicky ověřené tlakoměry s kvalitní, dostatečně velkou manžetou. Pacient by si měl tlak měřit pravidelně jednou nebo dvakrát týdně, před každým měřením by měl být minimálně pět minut v klidu, nepít alkohol ani nekouřit. Tlak se měří vždy na stejné hole ruce, nikdy ne přes rukáv,“ vysvětluje kardioložka.

Pokud se prokáže, že hypertenze je i váš případ, není třeba se zbytečně stresovat. Důležitým bodem je o problému vědět, jak nás nabádá Světový den hypertenze. Vysoký krevní tlak se dá snížit zdravým životním stylem. Doporučuje se omezit příjem alkoholu, přestat kouřit, začít sportovat (pozor na přílišné vypjetí a zvedání těžkých vah, které tlaku taky nesvědčí) a hlídat si příjem soli, tučného a nezdravého jídla. Zanechání rizikových návyků faktorů může vést k lepší zdravotní kondici a nižšímu tlaku. „A pokud změna životního stylu nestačí, je potřeba navštívit praktického lékaře, který už zváží vhodnost snižování krevního tlaku léky. Těch je v současnosti dostupná celá řada a je tedy možné každému pacientovi vybrat vhodný, individuálně dobře snášené lék, nebo lékovou kombinaci,“ zakončuje MUDr. Vysočanová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář