Rozhovor s profesorem Arenbergerem o nebezpečí nadměrného slunění

Sluneční paprsky a melanom je spojení již dlouho známé. Ochrana kůže proti slunečním paprskům krémy a mléky s vysokým SPF je nutná.  Dalším hlediskem je však  stárnutí kůže, k němuž opalování přispívá značnou měrou. Proč potřebujeme vitamin D a proč ho máme málo?

Vitamin D je považován za jednu z klíčových látek metabolismu, a to pro jeho vliv na udržování stability nitrobuněčných procesů a oxidativně-redukční pochody.

Opalování však není správným postupem, jak si vyrobit dost tohoto významného vitaminu. I ti, co se tzv. dobře opalují, mohou onemocnět maligním melanomem.

AUDIO rozhovor: Bez sluníčka to sice nejde, ale musíme se nadměrnému slunění bránit, co k tomu říká profesor Petr Arenberger.

Mladým jedincům stačí 20 minut oslunění rukou (kolem poledne a v létě), aby vzniklo dost vitaminu, nad 60 let nelze spoléhat na dostatečnou tvorbu vlastním tělem. Část vitaminu D přijmeme s potravou (tučné mořské ryby, plnotučné mléko, žloutky, fortifikované oleje), ale zpravidla je vhodné doplňovat v podobě kapek (vitamin D3).

Anti-ageing od dvaceti stále

Sluníčko navíc přispívá ke stárnutí kůže, její dehydrataci, ztenčování a tvorbě vrásek.

Udržení mladistvé pleti spočívá především v prevenci a včasné péči o pleť. Na ati-ageing je nutné pamatovat již kolem dvacítky, a to především pečlivým výběrem vhodných kosmetických přípravků a denní péčí o pleť. Na jejím stavu se projeví všechny prohřešky proti zdravé životosprávě: nedostatek spánků, kouření a pobyt v zakouřených prostorách, stres.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář