Společně – Dobré pro tebe, dobré pro oba – projekt pro maminky

Projekt Společně nabízí těhotným a kojícím maminkám řadu příležitostí nejen pro získání cenných informací v tomto životním období. Podporuje spolu s ostatními státy Evropy správnou výživu a životní styl v době těhotenství a po porodu.

„Je známo, že jsou maminky v době těhotenství a po porodu zvláště vnímavé a ochotnější ke změnám v životním stylu tím správným směrem. Ovlivňují nejen své vlastní zdraví, ale také zdraví svých dětí. A právě zásady správné výživy a životního stylu budou maminkám od listopadu 2015 do června 2016 představovat odborníci nejrůznějších profesí“, říká nutriční terapeutka Mgr. Jitka Tomešová z pražské Thomayerovy nemocnice a dodává: „Přístup jak k čerstvým a zdraví prospěšnějším potravinám, tak také informace o zdravé výživě a životním stylu či vhodným volnočasovým aktivitám mívají horší nebo žádný maminky ze sociálně znevýhodněných skupin. Proto právě na tuto skupinu klade projekt Společně zvláštní důraz.“

AUDIO: O projektu Společně se dozvíte od Jitky Tomešové z Thomayerovy nemocnice, herečky Sandry Novákové a Lenky Cejpkové z gynekologicko-porodnického oddělení TN.

Maminky se během chystaných aktivit, nakupování či vaření s nutričními terapeuty dozvědí, proč a které zdroje bílkovin by měly jíst. Jak zajistit sobě i děťátku dostatek nenasycených mastných kyselin, či proč jsou v tomto období důležité některé vitamíny a minerální látky. „Být těhotná rozhodně neznamená jíst za dva. A pokud ano, tak ve smyslu kvality, nikoli kvantity stravy“, upozorňuje vrchní nutriční terapeutka z Thomayerovy nemocnice Mgr. Tamara Starnovská.

Maminka by měla vyloučit některé rizikové potraviny a nápoje = potraviny nedostatečně tepelně upravené (například syrové ryby, tatarské bifteky a krvavé steaky). Z mléčných výrobků jsou to zrající sýry a nepasterizované mléko. Z nápojů jsou nevhodné nápoje obsahující chinin, alkoholické nápoje a povzbuzující a aktivizující nápoje. Je vhodné omezit a bylinkové čaje.

Rostliny, které se nedoporučují v těhotenství i v čase kojení: Aloe pravá, bez černý, rebarbora, bazalka pravá (pouze éterický olej), citrónovník pomerančový (hořký pomeranč), máta peprná, pelyněk pravý, zázvor lékařský (větší množství), ženšen.

Nedílnou součástí zdravého životního stylu je vedle výživy i pohyb. A jak shrnuje Bc. Margareta Iliopulosová z nutriční poradny FitBee: „Jde o nejbezpečnější, nejlepší, nejlevnější a člověku nejpřirozenější prostředek pro prevenci většiny dnešních civilizačních onemocnění.“ Odbornice upozorňuje: „Po narození dítěte je pohyb nedílnou součástí životního stylu, vedoucí k optimalizaci změn, které vznikly v těhotenství, po porodu a v šestinedělí. Navrací ženu zpět do pracovní schopnosti a do plného zdraví.“

AUDIO: Vhodnou stravu a pohyb doporučují nutriční terapeutka Mgr. Tamara Starnovská a Bc. Margareta Iliopulosová .

Vhodná přiměřená pohybová aktivita a správná dechová cvičení připravují těhotnou ženu na porod, udržují ji v dobré kondici, posilují pohybový aparát, zlepšují zdravotní stav, náladu, spánek a chrání před vznikem různých onemocnění.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář