Řidiči, vyhněte se pokutě a zkontrolujte si před dovolenou autolékárničku!

Čas dovolených a cestování je konečně tu. Všichni řidiči se samozřejmě chtějí vyhnout zbytečným pokutám, které by jim očekávané volno pokazily. Dbají tedy na to, aby měli v autě výbavu povinnou pro zemi, kterou projíždějí na cestě do své dovolenkové destinace. Jenže málokdo ví, že by si měl zkontrolovat i obsah stávající výbavy – autolékárničky. Za prošlou lékárničku v autě totiž můžete dostat pokutu až 2 000 korun!

Před čtyřmi lety vešla v platnost novela vyhlášky, která určuje obsah autolékárniček, takže dle odhadu řidiči nakoupili 4,8 milionů autolékárniček s novým složením a v tomto roce některé z nich budou exspirovat.

Jak se vyhnout pokutě?

Datum exspirace zdravotnického materiálu uvnitř lékárničky, ale i doba použitelnosti autolékárničky samotné se rozhodně vyplatí zkontrolovat. Za prošlou lékárničku totiž hrozí řidičům podle zákona pokuta až do výše dvou tisíc korun.
Informace o exspiraci by měla být součástí každé autolékárničky, ale řidiči by měli věnovat pozornost také exspiraci jednotlivých komponent. Stačí, aby jediná z nich byla prošlá, a autolékárnička již předpisům nevyhovuje.

Na co si dát pozor

Ačkoli podle zákona musí být obsah autolékárniček vždy totožný, kvalitu zdravotnického materiálu nijak neurčuje. Můžete proto snadno narazit na autolékárničky, kde náplasti nelepí, nůžky jsou tupé, obvazy nedostatečně pevné, apod. Autolékárničky se také mohou lišit lhůtou použití zdravotnického materiálu, a tedy potřeby jeho dřívější výměny. Ty s kvalitnější výbavou mají dobu použití aspoň 48 měsíců. A jakou lékárničku tedy koupit? Pokud má prodejce k dispozici rozbalený vzorek, nebojte se do něj nahlédnout a jednotlivé komponenty zkontrolovat. Pří výběru vám mohou pomoci i následující tipy:

 

5 tipů pro výběr správné lékárničky

  • Obal autolékárničky se musí dát rychle a bezproblémově otevřít i zavřít
  • Preferujte výrobky s jasně vyznačenou lhůtou exspirace. U kvalitnějších autolékárniček to zpravidla bývá 48 měsíců
  • Zárukou kvality je samozřejmě i důvěryhodný výrobce autolékárničky
  • Jednotlivé položky autolékárničky jsou zabalené do igelitu, přehledně poskládané a dobře označené
  • Autolékárničky obsahuje přehledný graficky zpracovaný manuál první pomoci

AUDIO: Marie Mošová ze společnosti Hartmann –Rico poradí jak správně vybírat autolékárničku.

Při nákupu nové autolékárničky se řidiči mohou řídit doporučením záchranářů z Olomouckého kraje. Testovali 11 typů dostupných autolékárniček. Všechny sice dostály vyhlášce, nicméně kvalitou zdravotnického materiálu se lišily. Některé měly nekvalitní obvazový materiál, který byl zbytečně pružný a měl málo savé polštářky.  Také se několikrát objevily náplasti nízké kvality s nedostatečnou lepivostí. A zaškrcovadlo nebylo smotané, ale skládané, což v praxi vede k horší manipulaci se zaškrcovadlem při jeho aplikaci na zraněnou končetinu. Pro bezpečnost při poskytování první pomoci jsou velmi důležité rukavice. Žel v testu se našly i takové, do kterých by se zachránce v případě potřeby nedostal: buď byly příliš malé, nebo slepené. Důležitou radou záchranářů je lékárničku prozkoumat ještě před uložením do automobilu. „Po nákupu radíme lékárničku rozbalit a seznámit se s jejím obsahem, nevozit ji v autě zalisovanou ještě ve fólii z obchodu,“ říká Petr Matouch ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

Dle vyhlášky má autolékárnička obsahovat:
Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/cm2) – 3 ks
Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/cm2) – 3 ks
Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran 960 x 1360 x 960 mm) – 2 ks
Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost7 N/25 mm) – 1 ks
Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm) – 6 ks
Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm) – 1 ks
Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm) – 1 ks
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu – 1ks
Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka min. 14 cm

AUDIO: Jak používat správně během 1.pomoci autolékárničku, to už radí Petr Matouch ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář