Správná péče o zuby vám může zachránit zdraví. Vyhněte se kazům a paradentóze

Správná péče o zuby je nesmírně důležitá. Zubním kazem trpí až 80% celosvětové populace. Nesprávné čištění zubů může vést k různým zánětům v dutině ústní jako je zákeřná paradentóza. Předejděte těmto problémům.

Správná technika čištění

V dnešní době si čistí zuby téměř každý, přesto se některým mnohdy objevují nové kazy. Často bývá na vině špatná technika čištění zubů, která je základem celé péče o chrup. Zuby se čistí minimálně dvakrát denně, konkrétně ráno a večer. Je důležité, abyste po večerním čištění už nejedli ani nepili ochucené nápoje. Dbejte, abyste důkladně vyčistili veškerý povrch zubů. Nezapomínejte na zadní stranu či méně dostupná místa jako za posledním zubem. Kartáček si jemně přitiskněte na zuby a část dásně a provádějte jemný pilovitý pohyb. Dalším nezbytným krokem jsou mezizubní kartáčky, které stačí použít už pouze večer. Dokáže vyčistit prostory mezi zuby, které jsou mimochodem nejčastějším místem pro vznik kazu. Avšak u mezizubního kartáčku je podstatné si zvolit správnou velikost, jinak si můžete i ublížit. Váš zubař či dentální hygienistka vám zaručeně poradí. Po vyčištění si zuby přejeďte jazykem, měli byste je cítit dokonale hladké.

Jak vybrat kartáček na zuby?

Existují dva typy kartáčků – sonické a mechanické. V tomto ohledu jsou různé názory, ale většina odborníků se jednoznačně shodne na klasickém mechanickém kartáčku, který vás mimo jiné vyjde i mnohem levněji. Měl by mít malou hlavičku s hustými vlákny se zarovnaným střihem. V neposlední řadě by měl být i měkký. Mnoho lidí si myslí, že čím více budou vlákna tvrdší, tím více dokážou vyčistit. Avšak to je chyba! Tvrdá vlákna mohou dlouhodobým užíváním změkčit dásně a způsobit jejich ústup či různé deformity.

Zánět v puse má vliv na celé naše zdraví

Neléčené záněty mohou způsobit velmi vážná onemocnění. V dásních se ukrývají váčky, které uvolňují právě škodlivé látky do našeho těla. Ty snižují celkovou obranyschopnost našeho organismu a navíc zvyšují riziko vzniku nové infekce. Škodlivé látky mohou prouděním krve zasáhnout i vzdálené orgány. Je dokázáno, že infekce zubů může zvýšit i riziko vzniku mrtvice, onemocnění plic  nebo očí. Může i negativně ovlivnit průběh cukrovky či těhotenství. Těhotným ženám se doporučuje návštěva dentální hygienistky a důkladná péče.

Preventivní prohlídky

Samozřejmě je základem vaše domácí čištění zubů, protože pár návštěv u zubaře, to nezachrání. Přesto jenom samotný stomatolog dokáže včas rozpoznat různá onemocnění v dutině ústní jako jsou právě kazy, paradentóza nebo jiné infekce. Tělo se proti bakteriím brání, proto ani zpočátku nemusí vůbec bolet. Proto je důležité nezanedbat prohlídky, které by měly být dvakrát do roka. Svěřte se do rukou i dentální hygienistky. Provede vám důkladnou analýzu zubů a přírodním čištěním i mírně vybělí.

 

Napsala Michaela Procházková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář