Lupénka na vzestupu: Léčbu podpoří klid a vhodná životospráva
S lupénkou neboli psoriázou bojuje v České republice téměř čtvrt milionu lidí, jejich počet ale stále narůstá. Lupénka je chronickým neinfekčním onemocněním, které nelze zcela vyléčit. Její příčina tkví v genetice a imunitě, na její propuknutí má vliv i životní styl. Nejčastěji se projevuje červenými ložisky se šupinkami na kůži. Její projevy lze zmírnit kombinací vhodné léčby, životosprávy a klidu.
Lupénka je jedním z autoimunitních onemocnění, řadí se tak po bok chorob jako jsou roztroušená skleróza, celiakie nebo alergie. Tělo v podstatě bojuje samo proti sobě a ničí své vlastní buňky. Autoimunitní choroby jsou mnohdy doprovázeny dalšími chronickými projevy, například bolestí kloubů. Lupénka navíc může výrazně zhoršovat kvalitu života a psychický stav nemocných, kteří se kvůli vzhledu své kůže často potýkají s negativními reakcemi okolí. Stres přitom samotnou nemoc jen zhoršuje. Od roku 1990 se její výskyt v Evropě postupně zvýšil o více než 7 procent.
Co lupénku spouští?
Propuknutí psoriázy závisí na jejích spouštěčích. Mezi ně patří nevhodné stravování, životní styl či nežádoucí chemické látky, může se však objevit i při poškození kůže, ať už při injekčním vpichu, kousnutí, škrábnutí, anebo po operaci. „Jakmile je gen zodpovědný za lupénku aktivovaný, existují tři cesty jejího propuknutí. Buď na kůži, nehtech, anebo se projeví artritidou. Jedná se proto o velmi oslabující onemocnění, které významně ovlivňuje kvalitu života,“ vysvětluje australský dermatolog a biochemik Michael Tirant, který se léčbě kožních onemocnění věnuje již několik desetiletí.
Strach z nákazy je zbytečný
Pacienti s lupénkou se často potýkají s obavou jiných lidí z dotyku. Psoriáza však není nakažlivé onemocnění, při fyzickém kontaktu přenos nemoci nehrozí. Stres a zhoršující se psychický stav přitom působí jako katalyzátor pro další rozvoj nemoci. Součástí léčby je proto nutné hledat i způsoby, jak stres minimalizovat. Mezi ně patří například cvičení, které pomáhá spalovat stresové hormony. Vhodná je také jóga či poslech uklidňující hudby, zkrátka relaxace. Pomoci ale může i smích a dobrá nálada.
Možnosti léčby
Běžným prostředkem pro léčbu projevů lupénky jsou léky s obsahem kortikosteroidů. Kvůli vedlejším účinkům jsou ale vhodné jen krátkodobě při akutních projevech. V závažných případech dnešní medicína využívá biologickou léčbu, ta je však obtížně dostupná. V současné době lze proto vypozorovat příklon k přírodní medicíně. „Z takzvaných přírodních metod máme velmi dobré zkušenosti s přípravky Dr. Michaels. Jedná se o přírodní kosmetiku, která obsahuje především ovocné kyseliny a esenciální oleje. Na základě klinických studií, které byly provedeny v několika fakultních nemocnicích v České republice, přesahuje úspěšnost těchto přípravků v léčbě lupénky 80 procent jak u dospělých, tak i dětských pacientů,“ říká dermatoložka MUDr. Anna Jiráková, Ph.D. z pražské Nemocnice na Bulovce.
Životospráva jako první krok
Značný vliv na projevy lupénky má i vhodný stravovací režim, ačkoliv není jediným z důležitých faktorů. Psoriatici by se měli vyvarovat pálivých pokrmů, cukru a soli. Platí to také pro alkohol, kávu, ale i histamin, který se vyskytuje například v rajčatech, lilku nebo špenátu a hraje velkou roli při svědění. I přes všechny pokroky v dnešní medicíně se vzhledem k zhoršeným životním podmínkám lupénka objevuje stále častěji. Jedním z možných řešení, jak proti ní bojovat, může být právě celostní přístup kombinující správnou životosprávu s péčí o psychické zdraví.