Stačí proti UV jen sluneční brýle?

Víte, že pokud jste v létě na horách nebo u moře, má i tam sluníčko větší sílu a je potřeba chránit své oči před škodlivým UV zářením? Díky čistějšímu a lehčímu vzduchu v horských oblastech dosahuje UV záření vyšší intenzitu než v nižších nadmořských výškách. Hladiny UV se zvyšují o 4 % každých 300 metrů nárůstu nadmořské výšky. Jak očím poskytnout největší ochranu?

Účinky působení UV záření se projevují na očích až s odstupem několika hodin. „Na předním segmentu oka se z pohledu optometristy zaměřujeme především na poškození oční rohovky, které se týká zejména jejího epitelu, a to ve smyslu ztráty krycích buněk. Zvýšený efekt UV záření pak může být do určité míry odpovědný i za vznik rohovkového nádorového bujení,“ varuje optometrista. Ačkoliv též běžná skla v brýlích zabraňují průchodu UV záření, i přesto může být vaše oko vystaveno negativním účinkům tohoto záření. „V létě, ať už na horách nebo u moře, je důležité používat sluneční brýle,“ říká optometrista Dr. Beneš a varuje: „Protože pokud mhouříte oči, UV záření se i tak částečně dostane do oka a stále bude působit na okolní oční struktury, které nebudou chráněné – spojivka, rohovka, bělima, víčka.“

Jakou ochranu zvolit k moři?

U moře velmi často řešíme, jakou náhradu použít za brýle, se kterými je plavání často obtížné. Velmi oblíbené jsou jednodenní kontaktní čočky např. z materiálu hypergel. Každý den máte k dispozici vždy novou, čistou a sterilní čočku. Nemusíte ji nijak čistit, večer ji jednoduše vyhodíte. Pokud se chcete potápět, dáte si jen plavecké brýle nebo potápěčskou masku. Budete mít neomezené zorné pole a vychutnáte si tak víc své letní zážitky.

A pokud nosíte čočky s delší frekvencí výměny?

Jedná se zpravidla o kontaktní čočky, které se vyměňují po 1 měsíci nošení. Jelikož se člověk u moře a při letních aktivitách více potí, je třeba mít čočky dobře vydezinfikované a vyčištěné. Nežádoucí je také větší vystavění prašnému prostředí. Pro důkladné vyčištění kontaktních čoček je vhodné použít například peroxidový roztok EasySept Hydro plus, který dokonale vyčistí vaše čočky již za 4 hodiny, což je v současné době nejkratší doba u těchto systémů péče o čočky.

Proč jen brýle nestačí?

Pokud myslíte, že dostatečnou ochranou jsou dioptrické sluneční brýle nebo samozabarvovací skla, mýlíte se. Ačkoliv i běžná brýlová skla obsahují UV filtr, i přesto se UV záření k oku může dostávat také přes odrazy, které vznikají od zadních ploch brýlových obrub a skel. „Vaše oko je téměř maximálně chráněno, pouze pokud máte nasazené kontaktní čočky s UV filtrem a k tomu ještě i sluneční brýle,“ vysvětluje optometrista a radí: „K moři a v létě na hory jsou ideální kontaktní čočky Biotrue OneDay, které jsou inspirované fyziologií lidského oka a propouští tak potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Navíc v sobě mají zakomponovanou složku blokující škodlivé UV záření. Pokud tedy k hypergelovým kontaktním čočkám a slunečním brýlím přidáte kšiltovku, uděláte pro sebe maximum,“ zakončuje Dr. Beneš.

UV záření v horských oblastech je ovlivněno velkým počtem atmosférických a regionálních parametrů, jako jsou aerosoly a mraky. Mraky mohou mít na množství UV záření dopadající na povrch země výrazný vliv. Husté mraky odrážejí a absorbují více UV záření než tenké oblačnosti. UV záření řídkými mraky prochází a strany mraků mohou UV záření odrážet. „Krátkovlnné záření (UVC) je pohlcováno zemskou atmosférou, tudíž nás přímo neohrožuje. Ze zdravotního hlediska může způsobovat řadu projevů středněvlnné a dlouhovlnné UV záření  – UVA a UVB,“ popisuje Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. z Katedry optometrie a ortoptiky LF MU, Brno.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář