Světový den cukrovky

světový den diabetiků se připomíná 14. listopadu, v den narození kanadského lékaře Frederika Bantinga (*1891), který stál u objevu inzulínu. Osvěta ohledně cukrovky je důležitá zejména proto, že počet nemocných každým rokem stoupá. U nás se objeví každoročně na 20 000 nových případů, a to napříč všemi typy cukrovky. V současné době trpí diabetes více než 900 000 českých občanů. Přes dvě třetiny obyvatel postihuje diabetes 2. stupně. Tento typ cukrovky způsobuje nesprávný životní styl a především obezita. Zároveň se s ním dá nejsnáze bojovat a díky zlepšení životosprávy a pravidelným konzultacím s lékaři lze zamezit vážným komplikacím. 

V pondělí 14. 11. od 10:00 hod. proběhne v Praze 2 na Karlově náměstí osvětová akce pro veřejnost s mottem: „Poznejte příznaky diabetu 2. typu. Snižujte svá rizika.“

Veřejnost bude mít příležitost ve stanu, který bude v blízkosti vchodu do metra, individuálně konzultovat s nutričními terapeutkami svůj jídelníček, poradit se s odborníky o vhodném pohybu, nechat si zjistit svojí optimální intenzitu pro pohybovou aktivitu a změřit krevní tlak v zátěži. Riziko kardiovaskulárních onemocnění je dramaticky zvýšeno u kuřáků. Ti by si neměli nechat ujít možnost měření oxidu uhelnatého a dalších škodlivin v dechu a využít poradnu na odvykání kouření. Dopoledne proběhnou ve stanu zajímavé přednášky na témata jako moderní léčba diabetu, diabetická dieta nebo důležitost pohybu v životě člověka. Po absolvování alespoň dvou konzultací ve stanu získají zájemci průkaz SZÚ, který jim umožní měření glykémií a cholesterolu zdarma v přistaveném zdravotnickém modulu Golem.

AUDIO: O cukrovce a pohybu mluvím obezitolog Martin Matoulek a pacient Tomáš.

V 13:00 hodin zde odstartuje již 13. ročník Pochodu proti diabetu, který chce upozornit na narůstající problém diabetu 2. typu a povzbudit co nejvíce lidí, aby učinili první kroky k prevenci tohoto onemocnění. V čele pochodu budou letos pochodovat bubeníci ze skupiny Tokhi & the GROOVE ARMY, kteří povedou pochod centrem města z Karlova náměstí na Václavák a přes Můstek zpět na Karlovo náměstí.

Diabetoložka MUDr. Jarmila Jirkovská k příznakům diabetu dodává: „Kromě žízně patří mezi typické příznaky vysoké glykémie časté močení, únava, leckdy i úbytek na váze a rozmazané vidění. Velkým problémem je ale to, že velmi často zatím nepoznaný diabetik žádné obtíže nemá, je tzv. asymptomatický. Cukrovka bývá zjištěna náhodně při propuknutí jiného onemocnění, ať už infekce (často kvasinky) nebo například srdečního infarktu či mozkové mrtvice. Mezi významné faktory, zvyšující riziko vzniku diabetu, patří kromě genetické vlohy také obezita, nedostatek aktivního pohybu, nevhodné stravovací návyky, stres i věk nad 45 let.“

AUDIO: O cukrovce 2.typu hovoří diabetoložka Jarmila Jirkovská.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář