Proč hubnout?

Toť otázka. Někomu z estetického hlediska nemusí vadit, že je obézní a nevidí tudíž důvod, proč by se měl „trápit“ s dietami a hubnutím. Pokud máte opravdu jen pár kilo navíc, skutečně se nemusíte trápit. Pokud se ale Vaše BMI pohybuje v oblasti obezity, není problém jen estetický, ale rozhodně také zdravotní.

 

Není totiž pravda, že kdo je tlustý, je také zdravý. Opak je pravdou. Naše babičky, které zažily 2. světovou válku a s ní spojený nedostatek potravy se potom snažily každého vykrmit. Kdo má dostatek tukových zásob, přežije všechno. Tato skutečnost nám opravdu pomáhala v dobách hladomoru, v dnešní době je nám však spíše na obtíž. Organismus totiž stále ukládá přebytečnou energii do tukových zásob.
Ať tedy máte pro hubnutí jakýkoli důvod, je důležité si uvědomit, že je opravdu možné úspěšně snižovat hmotnost a hlavně z toho mít dlouhodobý až celoživotní prospěch.

 

Obezita se považuje v nynější době za jistou epidemii a to především v průmyslových zemích. Jistě každý ví, že přináší jistá rizika a nepříjemnosti a to jak ve fyzickém, tak i psychickém zdraví..

 

S obezitou bývají častěji spojeny psychosociální problémy, a to u dětí i dospělých. Obézní děti mají horší prospěch ve škole, často se jim ostatní posmívají, což vede ke ztrátě sebedůvěry, osamělosti, větší nervozitě a potenciálně i k rozvoji neurologických problémů v dospělosti. V jedné velké práci provedené na 10000 adolescentech bylo prokázáno, že 5% nejtlustších dívek má ve srovnání se štíhlými vrstevnicemi významné psychosociální problémy ve svém budoucím životě. Ty zahrnovaly problémy s úspěšným dokončením studií, nižší pravděpodobnost, že se vdají, či nižší celkový příjem. U takto postižených mužů byly pozorovány stejné problémy s nalezením partnera jako u obézních dívek (to není ale samozřejmě zase takové překvapení).

 

Obézní lidé vědí, že by měli méně jíst a více se hýbat, ale přejídají se, protože jídlo je uklidňuje!!!
Pro obézního je nevýhodné i to, když se obezita bere jako nemoc, kterou je třeba léčit.
Při hubnutí pomáhají lidem kromě léků na předpis také doplňky stravy. Žádný zázrak od nich ale neoekávejte, protože bez vyvážené stravy a pohybu nic nefunguje..

 

Pro každého člověka je při hubnutí vhodné něco jiného, není univerzální dieta . Každý člověk má jiný metabolismus, jiné geny po předcích a jiné chutě. Hlavní ale je vždy motivace. Pokud člověk hubne kvůli sobě, je to nejlepší..

 

Proto nezapomínejte na zdravý životní styl, který předchází obezitě. Patří sem např. dostatek pohybu, zdravá strava s nevysokým obsahem tuků, nutnost hlídat si hodnoty tuků v krvi přes svého praktického lékaře (LDL a VLDL cholesterol, triglyceridy). Pokud již obezita nastala, tak aplikovat přiměřené nedrastické diety – nejlépe pod vedením odborníků (dietní sestry, dietetici, internisté, ad.)…Jen připomenutí… pevná vůle je to nejpodstatnější.

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář