Tlustý muž produkuje spermie s obézními geny. Jak to ovlivní jeho potomky?

Muži, kteří mají problémy s váhou a ztloustnou, mají méně kvalitní sperma, říká studie. Váha totiž ovlivňuje celkové zdraví člověka a zjistilo se, že tlustí muži produkují spermie s obézními geny.

Děti rodičů, kteří se přejídají, mají samy často problémy s váhou. Zjistilo se ale, že i muži, kteří přiberou až někdy během života, mohou poškodit své potomky, přestože vadné geny sami nezdědili. Jejich tělo totiž začne produkovat spermie s obézními geny v ten moment, kdy se muž sám stane obézním. Nemusí nutně tyto geny zdědit po svém otci.

Obézní geny zásadně ovlivní dítě

Tento objev může mít opravdu zásadní význam pro rodiny. Znamená to totiž to, že když je muž štíhlý a vitální, má daleko vhodnější geny a jeho dítě nebude mít sklony k tloustnutí a přejídání se. Naproti tomu když bude ale stejný otec zrovna obézní, narodí se mu potomek, který bude mít větší sklony k válení se na gauči a bude mít větší sklony k přejídání. Obézní geny jsou tedy problém, upozorňují vědci z Dánska.

Přišli totiž na to, že obezita mění geny ve spermiích a ty pak dělají problémy. Takové dítě bude pak mít o dost větší sklony k tloustnutí a přejídání se, bude mít problém krotit své chutě. „Váha muže zásadně ovlivňuje DNA v jeho spermiích, způsobuje tisíce změn, které mohou být přeneseny na jeho děti. Geny, které se liší ve spermiích muže obézního a štíhlého, jsou také těmi, které ovlivňují řízení apetitu a vývoj mozku,“ tvrdí vědci z dánské univerzity v Kodani.

Muž zhubne a obézní spermie jsou pryč

To pak samozřejmě vysvětluje situaci, kdy děti obézních otců mají problémy s váhou. Měli buď smůlu a obezitu mají v rodině, anebo mají jeho rodiče sklony přejídat se, i když žádné jiné zdravotní problémy nemají. A když se dítě narodí v době, kdy je sám otec obézní, přenesou otcové tyto geny na své potomky. Stejně tak jako nezdravé vzorce chování – přejídání se vidí dítě u rodičů, tak to opakuje. Dítě zplozené spermií obézního otce však má problém nebýt obézní, i když bude žít zdravě.

Je tady však dobrá zpráva. Změny, které nastanou v DNA spermií s obézními geny, nejsou zcela nezvratné. Když pak tedy muž zhubne, jeho spermie začnou opět tvořit geny s lepší informací. „Dosud se vždy doporučení s ohledem na stravu týkala jen žen v těhotenství, neboť víme, že jejich chování a jídelníček v tomto období ovlivňují tělesnou hmotnost a riziko obezity u jejich potomka… Ale pokud se naše objevy prokážou i v dalších výzkumech, pak by se doporučení s ohledem na stravu a chování před početím měla týkat také otců,“ tvrdí doktor Romain Barrès z Kodaně.

 

Napsala ŠT

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář