Transplantace kostní dřeně – Příběh malé Kačenky a paní Karly

Když bylo Kačence čtrnáct měsíců, začala zničehonic kašlat. Její stav se navíc rapidně horšil. Skončila v nemocnici, kde lékaři po zevrubném vyšetření zjistili, že příčinou je vážná nemoc krve. Jako zcela nezbytná se ukázala rychle provedená transplantace kostní dřeně, jinak hrozilo, že dojde k nejhoršímu… Naštěstí se v Českém národním registru dárců dřeně našel vhodný dárce. Jak se transplantace zdařila? Nebudeme vás napínat. Dnes už je z Kačenky školačka!

 

Podobných příběhů s dobrým koncem jsou stovky. Všechny mají jedno společné: nemocného, jehož jedinou nadějí na život byla transplantace kostní dřeně, zachránil nepříbuzný dárce, tedy cizí člověk. Takový, kterého rychle našel počítač v národním registru dárců kostní dřeně…

 

Registr založil v roce 1992 renomovaný hematoonkolog MUDr. Vladimír Koza z Fakultní nemocnice v Plzni. Je smutnou ironií osudu, že doktor Koza zemřel ve věku pouhých 58 let loni v létě, ve chvíli, kdy v kanceláři prezidenta republiky ležel tou dobou již zřejmě schválen návrh na udělení státního vyznamenání za práci doktora Kozy v celoevropském významu a světového věhlasu… V třetím desetiletí své existence se tedy již Český národní registr dárců dřeně musí obejít bez svého zakladatele. Jako by si snad všichni říkali, že dvacet let tvrdé práce MUDr. Kozy při budování registru nejde znevážit zvolněním pracovního tempa! Registr jede na maximální výkon dál. V jeho čele stanul Mgr. Daniel Pagáč, MBA, vedoucím lékařem registru se stal MUDr. Pavel Jindra, PhD. A tak se dál získávají noví dárci, i když to není nijak jednoduché, a dává se tak dalším vážně nemocným šance na úplné uzdravení. A nejen na to!

 

Krásná a ještě ke všemu sympatická paní Karla (foto), která se chtěla stát modelkou (a měla už ke splnění tohoto snu pořádně našlápnuto!) se jednoho dne před pár lety ocitla v plzeňské nemocnici s velmi vážnou poruchou krvetvorby. Ještě pár dnů předem si myslela, že to nic vážného není… I pro ni byla jedinou šancí na uzdravení transplantace kostní dřeně. Dnes si Karla užívá každého dne! Začátkem března bude slavit své 7. narozeniny, protože den, kdy dostala od cizího dárce kostní dřeň a díky tomu se uzdravila, považuje za své druhé narozeniny!

 

Zajímá vás téma transplantace kostní dřeně a Český národní registr dárců dřeně, jemuž byla udělena světová akreditace nejvyšší kvality? Podívejte se na www.kostnidren.cz. A poslechněte si rozhovor s vedoucím lékařem Českého národního registru dárců dřeně Pavlem Jindrou.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář