Ruce na prsa: Samovyšetření prsou je důležité!


Obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius zorganizovala únorové setkání onkologických pacientek a žen, kterým není lhostejné jejich zdraví. Zdůraznil se význam prevence a zdravé životosprávy při léčbě i po ní.

Nejčastějším zhoubným onemocněním u žen v ČR je rakovina prsu. „Příběhy vyléčených pacientek jsou dokladem toho, jak nesmírně důležitá je pro úspěšnou léčbu včasná diagnóza,“ uvádí ředitelka Dialogu Jessenius Michaela Tůmová. Ukázala na speciální maketě prsou, jak se správně samovyšetření provádí, a zdůraznila, kdy je na to ten nejlepší čas. „Ženy se často vymlouvají, že nemají čas a zapomínají. Proto jsme vytvořili aplikaci Ruce na prsa do mobilu, která je každý měsíc upozorní, že teď je ta nejlepší doba najít si deset minut na samovyšetření,“ dodává Michaela Tůmová. Jednoduchá a přehledná aplikace je ke stažení zdarma a nabízí, kam se obrátit pro odbornou pomoc, pokud při vyšetření ženy zjistí problém.

AUDIO: Jak vypadá samovyšetření prsu, k tomu už více poví ředitelka Dialogu Jessenius Michaela Tůmová.

 

Se svými zkušenostmi se podělily pacientky a zástupkyně organizací zabývající problematikou rakoviny prsu za Bellis Young & Cancer pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu se zúčastnila koordinátorka projektu Nikola Samková a zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Vacková, které promluvily o osobní zkušenost s onkologickým onemocněním. Stejně jako badmintonista Petr Koukal, který se akce zúčastnil a také se věnuje aktivnímu boji s rakovinou v rámci svého projektu „STK pro chlapy“. Během léčby i po ní sehrává důležitou roli správná životospráva, změna životního stylu a pozitivní přístup k životu.
„V loňském roce se nám podařilo proškolit na 4000 žen a dívek, které navštívily náš stánek v obchodních centrech po celé republice během naší road show“ uvádí Michaela Tůmová a dodává: „I letos proto chceme v této aktivitě pokračovat a kromě center realizovat podobné akce na vysokých školách a dalších místech.“

 

AUDIO: Své zkušenosti s rakovinou a život po léčbě sdělily nám dvě mladé pacientky Nikoly.

Zítra v úterý 17. února startuje v nákupním centru PALLADIUM druhý ročník kampaně Ruce na prsa. V 11. hodin slavnostně otevře edukační stánek herečka Veronika Nová, jejíž sestra také úspěšně absolvovala léčbu rakoviny prsu. Následovat pak budou až do konce června zastávky v 7 dalších obchodních centrech na různých místech republiky.

Více informací i termíny roadshow na www.rucenaprsa.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář